Ekonomi

Akşener adaylık için İmamoğlu ve Yavaş’a seslendi

İYİ Parti Genel Yönetim Kurulu (GİK), Genel Merkez’de toplandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener görüşmenin ardından 6’lı tablo ve cumhurbaşkanı adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Akşener, “Sonunda ne söyleyeceğinizi söyleyeyim; İYİ Parti bir dayatmaya zorlandı, ölümle sıtma arasında tercih yapmak zorunda kaldı” diyen Akşener, Uygun partinin böyle bir şeye boyun eğmeyeceğini söyledi. .

Akşener, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu doğrultusunda 5 parti görüşlerini paylaştı. Üzülerek belirtmek isterim ki dün itibarıyla 6’lılar tablosu millet iradesini kararlarında yansıtma yeteneğini kaybetmiştir.” Akşener, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve ABB Lideri Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanı adaylığı için davet etti.

Sorunları sağduyu ışığında konuşmayı gereklilik olarak gördüklerini ve geçen yıl 5 siyasi parti ile adım attıklarını belirten Akşener, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Anayasa Değişikliği gibi konularda anlaşmaya vardıklarını hatırlattı. Türkiye’nin ortak sorunlarının analizi için öneri.

Dün ortak cumhurbaşkanı adayını görüştüklerini belirten Akşener, “Bu doğrultuda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu doğrultusunda 5 parti görüş paylaştı. Görüştüğümüz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için görüşümüzü bildirdik. Tüm kamuoyu yoklamalarında açık ara kazansın, cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini önerdik.

Bu görüşler kategorik olarak reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir alıntı için anlaşmaya varıldı. Kişisel hırslar Türkiye’ye tercih edildi. Yenilgi ve yenilginin, küçük hesapların, kutlu bir zafere tercih edildiğini anladık” dedi.

“Davaya karşı çıktık”

Arkadaşlarının ilk günden beri aynı kararlılıkla durduklarını ifade eden Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2002’de millete kumpas kuranların karşısında durduk, bugün de dimdik ayaktayız. 2010’da nasıl durduysak bugün de aynı zemindeyiz. 2015’te milleti katledenlerin karşısında nasıl durduysak bugün de dimdik ayaktayız.” 2018’de milletimizi iki yumruğun ortasına koyanlara nasıl karşı durduysak bugün de öyle.” 2020’de milletin tercihlerini hiçe sayanların karşısında nasıl durduysak bugün de aynı zemindeyiz.

2023 yılında milletimiz Cumhuriyetimizin yıpranmış değerleri, demokrasimiz ve özgürlüğümüz için mücadele ederken, ‘Ceketimi asmazsam seçilirim’ diyenlerin karşısındayız. Dün yolumuz aynıydı, bugün de aynı.

Milletimize bir söz verdik. Milletin sesi olmaya söz verdik, bastırmaya değil. Halkın taleplerini yok saymayacağımıza, gerçekleştirenlerden olacağımıza söz verdik. Bu bizim kurtuluş felsefemizdir. Bu bizim temel prensibimizdir. İYİ Parti’nin varlık sebebi budur.

Dayatmalara direnerek, kirli pazarlıklara direnerek geldik.”

“Ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız”

6’lı masanın artık aklın ermediği, tek adayın tasdiki gibi çalışan, potansiyel adayların görüşüldüğü bir noter masasına dönüştüğünü ifade eden Akşener, “Ya tarih yazacağız ya aldıkları kararla ilgili olarak tarih yazılacaktır.

İki belediye başkanını cumhurbaşkanı adaylığına çağıran Akşener, “Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nu davet ediyorum. Tüm engellere rağmen çok çalıştınız. Görevinizi en verimli şekilde yerine getirdiniz. altında Beni yalnız bırakmadın bile. Milletimiz kritik bir kırılmanın eşiğinde ve sizleri göreve çağırıyor. Bu görev, dayatmayı dayatmak değil, dayatmayı yıkmaktır. Bu görevin reddedilemez bir görev olduğundan hiç şüphemiz yok. Bu davetin sahibi millettir. “Bundan sonra, bir seçim yapmak bize kalmış” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu