Haber

Ali Emiri sempozyumu Esenler Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında düzenlendi.

Esenler Belediyesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katılımıyla “Ali Emiri Ölümünün 100. Yılında” sempozyumu düzenlendi.

İÜ Edebiyat Fakültesi Genel Kurul Salonu’nda düzenlenen sempozyumda, araştırmacı ve yazar Ali Emiri Efendi’nin hayatı ve kültür hayatına katkıları mercek altına alındı.

Sempozyumun açılışında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Ali Buyruğu Efendi’nin eşsiz şahsiyetlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Yılmaz, “Ali Emiri Efendi eşsiz bir karakterdir. Allah bu insanların şerefini artırsın. Ali Emiri Efendi başka bir ülkede olsaydı üniversitelerde birçok konferansa, seminere, sempozyuma konu olurdu. Hangi unvanı seçerseniz seçin, Ali Emiri Efendi yaptığının karşılığını almıştır.” bir kişi.” dedi.

Ali Emiri Efendi’nin hayatını ve yaptıklarını hatırlamanın klasik medeniyet tasavvurunu anlamada önemli bir adım olduğunun altını çizen Yılmaz, “Ali Emiri tarihimizin en çalkantılı ikliminde doğdu, büyüdü ve yaşadı. Temelde o vardı. Günümüze kadar ulaşan pek çok siyasi, idari ve kültürel tartışmanın yer aldığı bu sempozyum etkinliğini bu nedenle anlamlı buluyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“İlim ve kültürle dolu bir şahsiyetti”

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevtap Kadıoğlu, Ali Buyruğu Efendi’nin kültür ve edebiyat alanına katkılarının yadsınamaz olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ali Buyyruğu Efendi, ömrünü kitaplara adamış, ilim ve kültürle iç içe bir insandı. Hayatı boyunca gittiği her yerde kitap toplamış ve nadide eserlerden oluşan paha biçilmez bir kütüphane sunmuştur. Bu aktivite bize onun kültür ve medeniyet sevgisini göstermektedir. Onun bilim ve kültür hayatımıza yaptığı en değerli hizmet şüphesiz Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserini bulup bilim dünyasına sunmasıdır.Bugün onun anısını anmak için buradayız. Bilim ve kültür alanındaki değerli eserleri gelecek nesillere ilham kaynağı olacaktır. Keşke öyle olsaydı.”

Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Belediye olarak bu tür programlara destek vermeye devam edeceklerini belirterek, katılımcı akademisyenlere ve izleyicilere teşekkür etti.

Sempozyumun açılışı öncesinde İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu heyet, Ali Emiri Efendi’nin Fatih Mescid Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu