Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Arnavutluk’ta

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj tarafından davet edilen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Arnavutluk’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Brigada Sarayı’nda resmi merasimle karşılandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj’in daveti üzerine Arnavutluk’ta resmi ziyaret gerçekleştirdi. Aliyev, başşehir Tiran’daki temasları kapsamında Brigada Sarayı’nda resmi merasimle karşılandı. Resmi merasimin akabinde heyetler ortası görüşmeler ve akabinde da baş başa görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerin akabinde ortak basın toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ziyaret kapsamında bir çok mevzuyu gündeme getirmeye fırsat bulacaklarını ileterek, iki ülke ortasındaki ilgilerin milletlerarası sistemlerindeki işbirlikleri sayesinde daha da uyguna gittiğini belirtti.

İki ülke ortasında güç konusundaki işbirliklerine de değinen Aliyev, “Görüşmelerimizde gaz konusunu da ele aldık. Bu konuda olduğu gibi iki ülke arasındaki ilişkilerde çok büyük potansiyel var. Azerbaycan ve Arnavutluk TAP projesinin üyeleridir. Ülkelerimiz güney gaz yolu konusunda da işbirliği yapmakta. Bu konularda çok başarılı ve kapsamlı bir işbirliğimiz mevcut. Azerbaycan’ın gazı halen Avrupa’nın güvenliğine katkı sunuyor” tabirlerini kullandı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj ise Aliyev’e Arnavutluk’a yaptığı bu birinci resmi ziyaretinden ötürü teşekkür ederek, önümüzdeki sene iki ülke ortasındaki ilgilerin 30. yıl dönümü olacağını ve Azerbaycan’ın Arnavutluk’ta Büyükelçilik açma talebini memnuniyetle karşıladıklarını da lisana getirdi. İki ülke ortasındaki Yüksek İşbirliği Kurulunun 2023 yılında toplanacağını söyleyen Begaj, Arnavutluk’un özellikle enerji konusunda Azerbaycan ile yakın işbirliği içerisinde olmak istediğini belirtti. TAP projesi kapsamında Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan gibi ülkelere gaz dağıtımı için kilit bir rol oynayacağını dile getiren Begaj, Arnavutluk’un bu bahiste etkin rol oynamayı ve TAP projesi çerçevesinde ülke olarak kazanımını artırmak istediğini vurguladı.

Güvenlik konusunu da masaya yatırdıklarını söyleyen Begaj, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne takviye verdiklerini ve güney Kafkasya bölgesindeki sıkıntıların diyalogla çözülmesi davetinde bulunduklarını belirtti. – TİRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu