Haber

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması: ‘Hayali Değil Gerçekçi Bir Rakam Üzerinde Durmak Lazım’

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Gazeteci Nazlı Çelik’in ‘5 bin 500 lira olan minimum fiyata yüzde 50 artırım olur mu?’ sorusuna, ‘Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım’ diyerek yanıt verdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili konuşan Bilgin, ‘EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar lakin eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Fakat işe başlangıcı geri çekmez. O denli bir şey yok’ dedi.

‘Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtladı.

Bilgin, ‘5 bin 500 lira olan minimum fiyata yüzde 50 artırım olur mu?’ sorusuna, ‘Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım’ diyerek, işletmelerin ödeyebileceği bir fiyat arayışında oldukları karşılığını verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulunan Alım, ‘EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok’ dedi.

‘İşverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana toplumsal güvenlik takviye primi vereceğiz’

Bilgin, emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında bu farkın kaldırılmasını istediğini belirtti.

Bilgin, şunları kaydetti: ‘Buna tahlil olarak patron emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete olağan çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit düzeye getireceğiz. Yani patrona sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz’ açıklamasında bulundu.

EYT’lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenin taleplerine de değinen Bilgin, ‘Bu mevzuda da hükümetin kimi formülleri var’ diyerek şunları ifade etti:

‘Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Zira patron kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıyeten kıdem tazminatı ödemesini patron çalışanıyla kendi ortasında anlaşarak taksitlendirebilir. Patron EYT’lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu