Haber

Beykoz Belediyesi ‘Sıfır Atık’ Projesinde Bir İlki Gerçekleştirdi

Beykoz Belediyesi ‘Sıfır Atık’ projesinde bir ilke daha imza attı

İSTANBUL – Beykoz Belediyesi ‘Ardıç Sofrası’ projesi kapsamında ilkini gerçekleştirdi. ‘Sıfır Atık’ hedefiyle Beykoz’daki Göksu Evleri evlerinin biyolojik olarak parçalanabilen atıkları yerinde kompostlaştırılarak toprak iyileştirici olarak meyve ağaçlarıyla birleştirildi.

Geçtiğimiz yıl TBB Gıdanı Koru Fikir ve Proje Yarışması’nda Ardıç Sofrası Projesi ile ödül alan Beykoz Belediyesi, proje kapsamında “Sıfır Atık” hedefiyle yürüttüğü projeyle bir ilke daha imza attı. Türkiye’de bir ilk olarak Göksu Toplu Konutları’ndaki evlerin biyolojik olarak parçalanabilen atıkları sahada kompostlaştırılarak toprak iyileştirici olarak meyve ağaçlarıyla birleştirildi. Mutfaktan çıkan biyolojik olarak parçalanabilen atıklar apartman personeli tarafından tartılıp tezgah üstü kaplarda toplanıyor. Daha sonra kompost makinesinde kompostlaştırılarak meyve ağaçlarının köklerine dökülüyor.

“Projeden bahsedildi ve çok heyecanlandık”

Göksu Meskenleri Apartmanı sakini Aylin Tayinci, “Beykoz Belediyesi’nin ‘Ardıç Sofrası’ projesi kapsamında Göksu Konutları pilot yer olarak seçildi. Projeden bahsedildi ve biz çok heyecanlandık. Daha sonra bize mutfak eşyaları bıraktılar. Yemeklerimizi mutfakta pişiriyor, kalanlarımızı süzgece koyup apartman görevlilerine gönderiyorduk.” “Personelimiz bunu tartıyor ve makinelere koyuyor. Ayrıca bitkilerimizin ve ağaçlarımızın kökleri için kompost da üretiyoruz. Harika bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu