Haber

Biden hakkındaki bilgileri FBI ile paylaşan İsrailli profesör Kıbrıs’ta tutuklandı

Güvenlik ve güç alanında danışmanlık yapan İsrailli profesör Gal Luft, ABD tarafından çıkarılan uluslararası tutuklama emrinin ardından 16 Şubat’ta İsrail’e dönmek üzereyken Larnaka Uluslararası Havalimanı’nda tutuklandı. Çin ve Libya’ya Silah ihracatıyla ilgili kabahatlerden aranan Luft, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. Luft, ABD Lideri Joe Biden ve oğlu Hunter hakkında bazı değerli bilgileri FBI ile paylaştığı için Amerikan yönetiminin “takip ettiğini” iddia ediyor.

‘ABD BENİM SİLAH TACİLİ OLDUĞUMU İddia Ediyor’

Gelişmeyi ilk olarak Twitter hesabından duyuran emekli yarbay Luft, “ABD’nin iade talebi üzerine Kıbrıs’ta siyasi gerekçelerle tutuklandım. ABD benim bir silah tüccarı olduğumu iddia ediyor. Trajik olmasaydı komik olurdu. Hiç silah tüccarı olmadım. ABD Adalet Bakanlığı Joe, Jim ve Hunter Biden’ı korumak için beni gömmeye çalışıyor. İsim vereyim mi?” sözlerini kullandı.
17 Şubat’ta Larnaka’da hakim karşısına çıkarılan Luft, uluslararası iade taleplerinin Kıbrıs bölge mahkemesinde görüşüleceği 24 Şubat’taki duruşmaya kadar tutuklu kaldı.

Luft aleyhindeki suçlamalar arasında 2015’ten itibaren “ciddi suçlar işlemek için komplo kurmak” ve “yanlış beyanlar” yer alıyor.

‘GERİ ÖDEME YAPMADIM, Adil Yargılanmamı Engelliyor’

Washington merkezli Küresel Güvenlik Analizi Araştırma Enstitüsü’nün lideri Luft, kendi durumunu WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ınkine benzetti. Luff dedi ki:

“Bana yöneltilen suçlamalar asılsız ve taraflı. Hiç silah veya petrol ticareti yapmadım ve bu tür işlemlerden asla bir kuruş kazanmadım. Tek ‘günahım’, Mart 2019’da, ABD başkanlık seçimlerinden yaklaşık bir buçuk yıl önce, Biden ailesinin Çin ile olan işi ve ABD’deki bir yolsuzluk davası hakkında suçlayıcı bilgileri FBI’ın dikkatine sunmuş olmam. . O zamandan beri ABD hükümeti bana karşı bir intikam kampanyası yürütüyor. Bilgiyi işlemek yerine haberciyi öldürürler. İade talebinin ABD’nin iade anlaşması olan İsrail’den ziyade birkaç gün kaldığım Kıbrıs’ta yapılmış olması, Amerikalıların gerçek niyetleri hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Julian Assange davasını anımsatan bu olay her İsrail vatandaşını ilgilendirmeli. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki soğuk savaşın ortasında Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmem, adil yargılanmama engel olacak ve hayatım için gerçek bir tehdit oluşturacaktır.”

‘DEMOKRATLAR SONLANDIRILMASINI İSTEYEBİLİR’

Avukatları, yine OSTİM Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Luft’un iadesini ve İsrail’e dönmesini engellemeye çalışıyor.

Luft’un savunma ekibi, Av. Ynet’e konuşan Mordechai Tzivin, “Luft’u Çin ve Libya’ya silah kaçakçılığı yapmakla suçlamak, onu susturmak için yeterli bir yol olurdu” dedi. Çünkü Hunter hakkında çok şey biliyor. Senato, Hunter’ın davasını ve Gal’in sözlerini araştırmaya yeni başladı. Söylentiler izin verirse, Hunter Biden’ı gömecek. Ayrıca yaptığı açıklama dikkatleri başkanın kendisine çekecektir” dedi. Avukat, Demokrat Parti’nin Luft’un “ortadan kaybolmasını” isteyeceğini öne sürdü.

Hunter Biden’ın Ukrayna ve Çin’deki çalışmaları 2018’de soruşturulmuştu ancak Adalet Bakanlığı tarafından “seçim sürecini etkilemediği” gerekçesiyle durdurulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu