Teknoloji

Binlerce kişiyi işten çıkarmıştı… Meta’ya Gülen: Beklentileri aştı!

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta, “Verimlilik yılı” adı altında yapılan tüm birikimlerin işe yaradığını kanıtladı. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde 28,7 milyar dolarlık gelirle piyasa beklentilerini aştı.

BİNLERCE KİŞİYİ HAYATA GEÇİRDİ

Meta, üç çeyrekte ilk kez yıldan yıla gelir artışı bildirdi ve gelir beklentilerini aştı. Eskiden Facebook olarak bilinen şirket, son aylarda 11.000 çalışanını işten çıkardı. İşten çıkarmalara 10 bin kişinin daha ekleneceği de belirtildi.

Metaverse projesi ile gelirlerini artırmak isteyen firma, ilk zamanlarda birçok zorluk yaşadı. Öyle ki şirket, “verim yılı” adı altında birçok küçük projeden vazgeçerek küçülmeye gitti.

ZUCKERBERG, METAVERSE PROJESİNE TAAHHÜDÜNÜ BELİRTTİ

Zuckerberg, metaverse projesiyle ilgili olumsuz yorumlar hakkında bir açıklama yaptı, “Bir şekilde metaverse vizyonuna odaklanmaktan uzaklaştığımıza dair bir anlatı gelişti, bu yüzden bunun doğru olmadığını en baştan söylemek istiyorum.”dedi.

Dahası “AI ve metaverse’ye odaklanmaya devam edeceğiz ve odaklanmaya devam edeceğiz.”Meta’nın yapay zeka alanına da odaklandığını belirtti.

Metaverse hala para kaybediyor…

Meta, Reality Labs’in şu anda para kazanmasını beklemese de, yatırımcılar bu ağır yatırımın karşılığını alamayabileceği konusundaki endişelerini dile getirdiler. Zuckerberg’in yapay zeka geliştirmeye olan ilgisinin sürmesinin bu endişelerin bir kısmını giderebileceği düşünülüyor.

Metaverse’nin hisse senedi fiyatının arttığı söyleniyor ancak metaverse hala para kaybetmeye devam ediyor.

VR VE AR TEKNOLOJİSİNE ODAKLANIN

Meta’nın VR ve AR bölümü Reality Labs, bu çeyrekte yaklaşık 4 milyar dolar kaybetti. Geçen yıl 13,7 milyar dolar kaybetti. Zuckerberg yine de VR ve AR teknolojisinin aslında yapay zeka içerdiğine dikkat çekmeyi başardı.

Zuckerberg ile yapılan görüşmede, “AR gözlüğü vizyonumuz, yeni nesil bilgi işlemin temelini oluşturacağını düşündüğümüz yapay zeka merkezli bir işletim sistemini içeriyor.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu