Haber

BM Barış Gücü, Kongo’daki isyancılara karşı operasyon başlattı

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki Kuzey Kivu eyaletinde isyancılara yönelik operasyon başlattığı bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Kuzey-Kivu eyaletindeki Goma ve Sake gibi önemli şehirleri garanti altına almak amacıyla “Springbok Operasyonu”nun başlatıldığını duyurdu.

Operasyonun amacının bölgede isyancı gruplar arasında devam eden çatışmaları sona erdirmek olduğunu belirten Dujarric, 23 Mart Hareketi (M23) olarak adlandırılan isyancı grubun bölgedeki ilerleyişini durdurmayı da amaçladıklarını söyledi.

BM Barış Gücü askerlerinin Kongo ordusuyla birlikte bölgede devriye gezmeye başladığını kaydeden Dujarric, isyancıların saldırılarından etkilenen 25 bin bölge sakininin insani yardıma ulaşması için güvenli bölgeler oluşturduklarını belirtti.

M23 üyeleri, uzun süren çatışmaların ardından dün Kuzey-Kivu’nun Nyakabingu, Kabalekasha, Burungu ve Rushebeshe köylerinin kontrolünü ele geçirdi.

İlk olarak 2012 yılında hükümete karşı isyan etmeye başlayan ve Kuzey Kivu’da faaliyet gösteren M23, defalarca büyük şehirleri ele geçirdi ve BM güçleri tarafından püskürtüldü.

haber-cayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu