Ekonomi

Devam eden çalışmalar Togg’un Gemlik’teki Teknoloji Kampüsü’nde sergileniyor

Türkiye’nin otomobili Togg, geçtiğimiz ay Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Teknoloji Kampüsü’nde 1965 T10X akıllı cihaz kullanımıyla rekora imza attıktan sonra, vardiya sayısının artmasıyla birlikte üretim hatları ve kalite kontrol aşamalarındaki çalışmalar da hızla devam ediyor. .

Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli akıllı cihazı T10X, bu yıl seri üretim hattından çıkarak sahipleriyle buluşmaya başladı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan Togg’un T10X modeli, iki farklı donanım ve pil seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Mart ayı sonunda ilk seri üretim araçlar hattan inerken, çekilişi almaya hak kazanan araçlar da Mayıs ayı itibarıyla kullanıcılara teslim ediliyor.

Haziran ve Temmuz aylarında daha fazla teslimat yapılırken, ağustos ayında 1965 adet T10X modeli kullanıcılarla buluşturularak yeni bir rekor kırıldı. Böylece teslimatlara başladıkları Mayıs-Temmuz dönemindeki toplam 3 aylık teslimat sayısı, Ağustos ayında bir ayda aşılmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde daha fazla üretim için vardiya sayısını artıran ve toplam 3.400 teslimata ulaşan Togg, çalışmaların hızlanmasıyla eylül ayında yeni bir rekor hedefliyor.

Togg Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yıllık 175.000 araç olarak belirlendi. 2032 yılı sonuna kadar 1 milyon adet üretim hedefi olan Togg, bu yıl 28 bin adet üretecek.

Togg’da 3 bin 250 kişi çalışıyor

Resmi açılışı 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Togg Teknoloji Kampüsü’nde gövde, boya, montaj ve akü tesislerinin yanı sıra Prototip Geliştirme ve Test Merkezi de bulunuyor. Üretim sınırları içerisinde 250 robotun çalıştırıldığı yerleşke, Avrupa’nın en temiz boyahanesine sahip olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

1,6 kilometrelik test parkuruna sahip yerleşkenin inşaatında 9 bin kişi görev aldı. Togg şu anda 3.250’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların yüzde 26’sını kadınlar oluşturuyor. Kampüsteki üretim kapasitesi 175.000 kişiye ulaştığında istihdamın 4.300 kişiye ulaşması planlanıyor.

Yaklaşık 250 bin metrekare kapalı alana sahip, gövde, boyahane, montaj ve akü parçalarından oluşan üretim tesisi görücüye çıktı.

haber-gulnar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu