Haber

Ekonomist: Erdoğan gerçek bir zafer kazandı

Seçim sürecinde Erdoğan aleyhine yaptığı yayınlarla gündeme gelen Economist dergisi seçim sonuçlarını incelemeye devam ediyor.

Türkiye düşmanlığıyla bilinen dergi, 14 Mayıs’tan önce de “Erdoğan gitmeli” içeriğiyle çok sayıda haber yapmıştı. Mecmua, sosyal medya hesabından Erdoğan karşıtı kampanya yürüterek muhalefet partileri için de çalıştı.

Sonunda dergide “Erdoğan’ın kazanması nasıl daha az kötü haber olabilir?”Bir analiz yayınlandı.

GERÇEK BİR ZAFER

Erdoğan’ın seçimlerde gerçek bir zafer kazandığını yazan dergi, şu ifadeleri kullandı:

Ancak beğenin ya da beğenmeyin, Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zafer bir gerçek.

Erdoğan’ın zaferinden sonra ABD ve Avrupa’nın onunla “anlaşmak” zorunda kalacağını yazan dergi, seçimin açıkça muhalefete karşı kazanıldığını yazdı:

Erdoğan’ın %52’ye karşı %48’lik zaferi muhalefet tarafından kabul edilecek kadar açıktı. Ekonomisi bocalarken ve arka bahçesinde savaşlar sürerken, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu son şey siyasi kargaşaydı.

Avrupa devlet başkanlarının tebriklerine de yer verilen yazıda, AB ile Türkiye’nin birbirine ihtiyacı olduğu belirtildi:

“Sayın Erdoğan daha uyumlu bir ilişkiyle ilgilendiğini gösterirse AB de üzerine düşeni yapabilir. Türkiye’nin birliğe üye olarak katılması boş bir hayal ama iki taraf en azından bazı hizmetleri kapsayacak küçük anlaşmalar yapıyor. , AB’ye vizesiz seyahat ve Türk vatandaşları için gümrük anlaşmaları. İlginç bir şekilde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Erdoğan’ı zaferinden dolayı tebrik etmek için hemen aradı ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, onu Berlin’i ziyaret etmeye davet etti. En azından Avrupa yakasında, orada yeni bir sıfırlamadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu