Haber

El Cezire: Gazze’ye saldırılar Türkiye-İsrail ilişkilerini gerdi

İsrail ordusunun Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar Türkiye’den sert tepkilere neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tel Aviv yönetimini sivillerin öldürülmesi nedeniyle eleştirdi.

El Cezire, Katar merkezli “Çalkantılı İsrail-Türkiye ilişkileri derin dondurucuda.”söz konusu.

Gazze’de artan ölü sayısının, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk siyasetçilerin İsrail’e yönelik eleştirilerini daha doğrudan hale getirdiği kaydedildi.

“Netanyahu ile konuşamıyoruz, onu sildik”

Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İsrail’in saldırıları nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bağlarını tamamen kestiğini söylediği belirtildi.

Erdoğan, açıklamalarından birinde şunları söyledi: “Netanyahu artık konuşabileceğimiz biri değil. Onu sildik.”Şu şekilde konuştuğu hatırlatıldı.

“Derin dondurucuya atıldı”

Haberde görüşlerine yer verilen uzmanlar şunları söyledi: “Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşma donduruldu.”söz konusu.

İsrail’in ateşkesi kabul etmemesi, sivillere yönelik saldırılarının devam etmesi ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasını engellemesi nedeniyle Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Tel Aviv büyükelçisini geri çağırdığı hatırlatıldı.

Bu gelişmeden, “Bu, ilişkilerde 7 Ekim’den bu yana yaşanan keskin düşüşün doruk noktasıydı.”Şu şekilde bahsedilmişti.

Erdoğan: İsrail savaş suçlusudur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’in saldırıları için “soykırım” terimini kullandığı ve söz konusu ülkeyi “savaş suçlusu” olarak tanımladığı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in, Türkiye’deki tüm İsrailli diplomatların resmen geri çağrıldığını açıkladığı belirtildi.

Ziyaretten vazgeçip arabuluculuk önerdi

Öte yandan Erdoğan’ın geçtiğimiz ay İsrail’i ziyaret etme planlarından vazgeçtiği, savaşın başında birçok dünya lideriyle görüşmelerde bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk teklifinde bulunduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu