Ekonomi

Eski İngiltere Başbakanı, Çin’e karşı ekonomik NATO çağrısında bulundu

Eski İngiliz Lider Liz Truss, Çin’in teknolojik korumacılık, askeri büyüme ve ittifaklarla Batı’yı yeni bir soğuk savaşa zorladığını belirterek, Batı’nın kendisine karşı yeni savunma ağları ve ekonomik ittifaklar oluşturması gerektiğini savundu.

Truss, Çin ile olan egemenlik anlaşmazlığında Tayvan’a yaptığı ziyaret sırasında, adada hükümet tarafından finanse edilen bir düşünce kuruluşu olan Prospect Foundation tarafından düzenlenen bir panelde konuştu.

Çin’in siyasi ve ekonomik tehditlerine karşı yalnızca Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne veya Dünya Ticaret Örgütü’ne güvenmenin mümkün olmadığını vurgulayan Liz Truss, “Çin’e karşılık verecek bir özgür ülkeler ağına, ekonomik bir NATO’ya ihtiyacımız var. . ” söz konusu.

Truss, bazılarının yeni bir soğuk savaş istemediklerini ancak seçme şanslarının da olmadığını dile getirdiklerini belirterek, “Ekonomik bağları koparmak istemesek de Çin şimdiden kendi kendini kurtarma çabasına başladı. teknoloji alanında yeterlilik. Özgür dünyanın çöküşünü görmek isteyen ülkelerle zaten ittifak halindeler. Stratejik tercihlerini kendileri seçiyorlar. Yapacağımız tek seçim, onaylamak ve uzlaşmak ya da önlemek için önlemler almak. çatışma” dedi.

Çin’in donanmasını kademeli olarak genişlettiğine ve barış döneminin en büyük askeri yapılanmasına giriştiğine işaret eden Truss, “Sert güç olmaksızın anlamlı bir caydırıcılık olabileceğini iddia edemeyiz. Güney Çin Denizi’nde çatışmayı önlemek istiyorsak, savunma işbirliğinde önemli olmalıyız.”

G-7 liderlerini Çin’in ekonomik baskılarına karşı koordineli hareket etmeleri için bu hafta sonu Japonya’nın Hiroşima kentinde buluşmaya davet eden Truss, Tayvan’ın Kapsamlı İlerici Trans-Pasifik Ortaklığına katılımının sağlanması ve Pekin’in başvurusunun reddedilmesi gerektiğini savundu.

Çin’den tepki

Çin, Truss’un ziyareti nedeniyle Tayvan’da iktidardaki Demokratik İleri Parti (DPP) hükümetini eleştirdi.

Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, “DPP yetkilileri, bağımsızlık iddialarına dış destek almak için Tayvan halkı tarafından ödenen vergilerle görevden başarısız olan bazı Çin karşıtı politikacılara rüşvet veriyor” dedi. Danıştay.

Ma, Tayvan hükümetinin zorlamaya ve meydan okumaya devam etmesi halinde Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmak için “belirleyici önlemler” alacağını söyledi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Truss’un Ada ziyareti öncesinde ada çevresinde 25 askeri uçak ve Çin’e ait 5 geminin görüldüğünü, uçağın Tayvan’ın “Hava Savunma Kimlik Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği bölgede uçtuğunu bildirdi.

Ada’ya 5 günlük bir ziyaret için gelen Truss, Margaret Thatcher’ın 1990’lardaki ziyaretlerinden bu yana Ada’yı ziyaret eden ilk eski İngiltere Başbakanı oldu.

Truss’un ziyareti sırasında Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve diğer yetkililerle bir araya gelmesi ve iş çevreleriyle görüşmesi bekleniyor.

Tayvan, 1949’dan beri fiilen bağımsızlığa sahip.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor. Tayvan ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu