Ekonomi

Evlilik kredisi başvuruları başlıyor

Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin düzenlemeleri kapsayan yönetmelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Fona başvuruları onaylanan kişilere 48 ay vadeli, 2 yıl ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi desteği sağlanacak.

Genç çiftler evlilik öncesi ve sonrasında zorunlu eğitim ve danışmanlık hizmeti alacak. Kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere de destek verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde kurulan Fon, aile kurumunun güçlendirilmesini ve genç girişimcilere destek sağlanmasını amaçlıyor. Fona; Petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından elde edilen gelirin yüzde 20’si aktarılacak. Fon kaynakları ve transferlere ilişkin mali veriler 6 ayda bir kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Aile ve Gençlik Fonu Yönetim Konseyi; Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı’nın başkanlığında beş kişiden oluşacak. Konseyde Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Teknoloji bakan yardımcıları yer alacak.

Deprem bölgesinde pilot olarak başlayacak Aile ve Gençlik Fonu’na başvurular bugün itibarıyla alınacak. Fona başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu