Ekonomi

Fed’in gecelik fonları 1 trilyon doların altına düştü

Fed’in gecelik ters repo anlaşması olanağındaki fonlar, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez bugün 1 trilyon doların altına düştü. Toplam 94 katılımcı, 30 Aralık 2022’deki rekor yüksek olan 2,554 trilyon dolardan ve Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyeye göre önemli bir düşüşe işaret ederek 993 milyar dolar yatırdı.

Hazine’nin yeni tahvil ihracının kısa vadeli yatırımcıların ilgisini çekmesi bu fırsata olan talebi azalttı. Borç tavanının 2025 yılına kadar askıya alınmasıyla para piyasası fonları, Fed’in faiz artırım döngüsünün sona ereceği beklentisiyle bu tahvilleri satın alıyor. Bu değişim onların rekor varlıklarını, faiz oranları şu anda ABD merkez bankası olanağının %5,30’luk getirisini aşan bu tahvillere taşımalarına olanak tanıdı.

Ancak Wall Street stratejistleri bu eğilimin olası etkileri konusunda endişelerini dile getiriyor. Fed’in imkânlarının kullanımı azaldıkça, fazla likiditenin çekileceği ve banka rezervlerinin kıtlığa düşeceği endişesi nedeniyle parasal sıkılaştırma programında bir duraklama yaşanabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu