Haber

G20 Zirvesi’nin gündeminde neler var?

G20 ülkelerinin başkanları Endonezya’nın Bali adasında küresel ekonomiye ilişkin görüşmek üzere bir araya geldi. “Birlikte Toparlanma-Daha Güçlü Toparlanma” temasıyla 17’nci G20 Doruğu’nda bir ortaya gelen başkanlar, “Gıda ve Enerji Güvenliği”, “Sağlık” ve “Dijital Dönüşüm” başlıklı üç oturumda fikir alışverişinde bulunacak.

G20 Avrupa üyelerini Avrupa Birliği ve 19 devlet oluşturuyor. Bu ülkeler, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD. İspanya görüşmelere konuk olarak davet ediliyor.

G20 başkanlarının ekonomiyi konuşmak üzere bir ortaya geldiği toplantılarda bugün iklim değişikliğinden sürdürülebilir güce, memleketler arası borç affından çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesine daha geniş kapsamda mevzular gündeme alınıyor. Her yıl bir diğer ülke G20 başkanlığını devralıyor ve toplantı gündemini belirliyor.

2022 lideri olan Endonezya, Bali tepesinde global sıhhat tedbirleri ve pandemi sonrası ekonomik toparlanma hususlarının görüşülmesini istiyor. Bunun yanında ülke, sürdürülebilir gücün teşvik edilmesinden yana. Tepe ülke başkanlarının birebir müzakerelerde bulunması için imkan da sunuyor. ABD Lideri Joe Biden, Çin önderi Şi Cinping ile Tayvan’ın statüsünü görüşmek üzere bir araya geldi.

ZİRVEYE KİMLER KATILIYOR?

Ukrayna dışişleri bakanlığı, ülkesinin işgali nedeniyle Rusya’nın doruğa iştirakinin engellenmesini istemişti. Endonezya hükümeti Putin’in zirveye katılmayacağını açıkladı. Rusya’yı dorukta Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil ediyor.

Başkan Biden, Suudi Arabistan’ı Rusya’nın Ukrayna savaşını finanse etmesine yardım etmekle suçlamış ve iki ülkenin ham petrol fiyatlarını yüksek tutmak için birlikte çalıştığını söylemişti.

NEDEN PROTESTO EDİLİYOR?

Liderler tepeleri sıklıkla büyük protestolarla karşılanıyor. 2018 Buenos Aires tepesinde G20’nin ekonomi politikalarını protesto eden binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş yapılmıştı. 2017’de Hamburg’da yapılan zirvede kapitalizme karşı yürüyüşler yapılmış; binlerce gösterici 2018’de Rio de Janeiro’da ve 2010’da Toronto’daki G20 zirvelerinde yürümüştü. 2009’da gazete satıcısı Ian Tomlinson, Londra’daki G20 Zirvesi’ne karşı protesto şovları sırasında işten konuta dönerken öldürülmüştü. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu