Haber

Haiti’de çete şiddeti nedeniyle 3 milyon çocuk insani yardıma muhtaç durumda

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çetelerin birbirleriyle ve polisle çatışması nedeniyle ülkede artan açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle Haiti’de 3 milyona yakın çocuğun insani yardıma muhtaç durumda olduğunu duyurdu.

UNICEF’ten yapılan açıklamada, başkent Port-au-Prince ve çevresinde yayılan “çete şiddetinde” çocukların doğrudan hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, çocukların okula giderken öldürüldüğü veya yaralandığı, kadın ve kız çocuklarının da cinsel şiddete maruz kaldığı kaydedildi.

Aralarında öğrenci, öğretmen ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu fidye amaçlı kaçırma ve okul baskınlarının arttığının vurgulandığı açıklamada, on binlerce kişinin “çete şiddeti” nedeniyle yerinden edildiği paylaşıldı.

Açıklamada, “Port-au-Prince’in merkezindeki birçok çocuk ve genç, korunmak veya ailelerine gelir ve yiyecek sağlamak için silahlı gruplara katılmaya zorlandıklarını söylüyor.”

UNICEF’in sınırlı mali kaynaklarına rağmen Haiti’deki faaliyetlerini geliştirdiği açıklamada, Haiti’ye 246 milyon dolar sağlanması gerekirken, bunun şimdiye kadar sadece yüzde 15’inden azının karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada, çetelerin şiddet uygulamaları nedeniyle ülkede artan açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle Haiti’de 3 milyona yakın çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

UNICEF’in Haiti Temsilcisi Bruno Maes şunları söyledi: “Bugün Haiti’de çocuk olmak her zamankinden daha ciddi ve tehlikeli. Çocukların karşılaştığı tehditler ve zorluklar hayal bile edilemez. Çocukların acilen korunmaya ve takviyeye ihtiyaçları var.” söz konusu.

Haiti’de şiddet

Haiti’deki sosyal huzursuzluk, Temmuz 2021’de Başkan Jovenel Moise’nin öldürülmesi, aynı yılın Ağustos ayında 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera olayları, adam kaçırmalar ve artan şiddet olayları ile alevlendi. son yıllarda oldukça derinleşmiştir.

Ülkede silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda Nisan 2022’den bu yana yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronik çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına yol açtı.

Birleşmiş Milletler raporunda, başkent Port-au-Prince’deki güvenlik sorunlarının savaş halindeki bir ülke düzeyine ulaştığı belirtildi.

Raporda, silahlı çete üyelerinin topraklarını genişletmek için birbirleriyle mücadele ettiği belirtilirken, çetelerin kendi aralarında ve polisle girdiği çatışmaların çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğu vurgulanırken, Haitililer, ülkedeki mevcut durum nedeniyle son 10 yılın en kötü insani krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu