Haber

İsviçre’deki Türk toplumu, İsveç Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını protesto etti.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması İsviçre’deki Türk toplumu tarafından protesto edildi.

İsveç’te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakması üzerine yansımalar sürüyor.

İsviçre’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) çatı kuruluşu Swiss Turkish Society (ITT) öncülüğünde Bern’deki İsveç Büyükelçiliği önünde düzenlenen protestoya İsviçre’deki Türk STK’larının lider ve yöneticileri katıldı.

ITT Lideri Suat Şahin, protestocular adına yaptığı açıklamada, 21 Ocak’ta İsveç’te Kuran’a yönelik alçakça saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Şahin, “Müslümanları hedef alan ve mukaddes değerlerimizi aşağılayan bu İslam karşıtı tahrik edici eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesi ve böyle bir eylemin polis gözetimi altında gerçekleştirilmiş olması İsviçrelileri derinden üzdü ve yaraladı. Tüm Müslümanlar gibi Türk toplumu da.” dedim.

Avrupa’da bu tür İslamofobi, ırkçı ve ayrımcı hareketlerin ulaştığı ürkütücü seviyeden endişe duyduklarını belirten Şahin, bu tür eylemlerin cezasız kalmasının habis İslam düşmanlarını cesaretlendireceğini kaydetti.

Aynı saygısızlığa İsveç’ten sonra Hollanda’da da izin verildiğini ifade eden Şahin, Hollanda’yı da aynı şekilde kınadıklarını ifade etti.

“Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin gösteriyi de şiddetle kınıyoruz”

Şahin şöyle devam etti:

“Biz Müslümanlar, tüm dinlere saygımızı ifade ederek, İsveç makamlarını bu eylemi gerçekleştirenler hakkında gerekeni yapmaya ve bu tür eylemlerin bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.

İsveç’te Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik düzenlenen çirkin gösteriyi de şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıların bizzat Erdoğan’a yönelik olduğu saçmalığını da kabul etmiyoruz. ‘Erdoğan düşmanlığı’ aslında ‘Türkiye düşmanı’dır.

Şahin daha sonra yaptığı açıklamanın Türkçe ve Almanca kopyalarını İsveç’in Bern Büyükelçiliği’nin posta kutusuna bıraktı.

İsviçre Türk Topluluğu üyeleri Türk bayrakları taşıdı.

Protesto sırasında İsveç Büyükelçiliği ve çevresinde güvenlik önlemi alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu