Sağlık

Kan şekeri düşüklüğü önemli sorunlara yol açabilir

Diyabet hastaları hareketli bir hayat sürmeli ve diyetlerine dikkat etmeli

Diyabet hastalarında beslenme ve hayat alışkanlıklarının kan şekeri denetiminde çok kıymetli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Diyabet hastalarının en sık yaptığı hataların başında hareketsiz bir yaşam sürmek gelmektedir. Hareket ve egzersizin kan şekeri ve kilo kontrolünde önemli bir yeri vardır” dedi. Kan şekeri düşüklüğünün değerli riskleri de barındırdığını kaydeden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Uzun süreli aç kalmamalı, bir kerede çok fazla yemek yememelidir. Gerek insülin ve gerekse ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlarını düzgün ve doğru kullanmalı” tavsiyesinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada diyabet ve diyabetin önlenmesine ait tavsiyelerde bulundu.

Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, çağın hastalıkları ortasında en ön sıralarda yer alan ve halk ortasında “şeker hastalığı” olarak isimlendirilen diyabetin ölümcül birçok hastalığın oluşumunda birinci sırada sırada rol oynayan ve dünyanın her yerinde çok yaygın olarak görülen bir hastalık tipi olduğunu söyledi.

Diyabette hareketli ömür öneriliyor

Diyabetin nedeninin insülin hormonu üretiminin rastgele bir nedenle yetersiz olması yahut hiç olmaması ya da beden dokularının insüline karşı duyarsız hale gelmesi olduğunu söz eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Diyabet hastalarının en sık yaptığı hataların başında hareketsiz bir yaşam sürmek gelmektedir. Hareket ve egzersizin kan şekeri ve kilo kontrolünde önemli bir yeri vardır. Egzersizin aç karnına yapılması kan şeker düşüklüğüne yol açabildiğinden dolayı egzersizin ana öğünden bir saat sonra ya da ara öğünden yarım saat sonra başlamak gerekmektedir.” dedi.

Bitkisel besin ve kürlerden uzak durulmalı

Prof. Dr. Aytaç Atamer, diyabet hastalarının kan şekeri denetimi sağlayabildiği düşünülen bitkisel besinler ve çeşitli kürler denemesinin çok ziyanlı olabileceğinden uzak durması gerektiğini vurguladı.

Öğün atlamamak gerekiyor

Diyabet hastalarının tedaviyi hekim önerisi olmadan bırakmaları, öğün atlamaları ya da değiştirmeleri yahut hekim denetimini aksatmalarının sık yapılan yanılgılar ortasında olduğunu söz eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Başkasına önerilen ilaçları kullanmak da sık yapılan hataların başında gelmektedir” ihtarında bulundu.

Kan şekerinin aşikâr düzeyde seyretmesi önemli

Kan şekerinin aşikâr bir düzeyde olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Beynimizin neredeyse tek yakıtı gıda ve içeceklerde bulunan glükozdur. Bu nedenle özelikle beynimizin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yürümesi için kan şekerimizin belirli bir seviyede olması gerekmektedir.” dedi.

Kan şekeri düşüklüğüne dikkat!

Diyabette vakit zaman ortaya çıkan kan şekeri düşüklüğüne de değinen Dr. Aytaç Atamer, “Kan şekeri düşüklüğü hafif, orta ve ağır düzeyde olabilir. Hafif derecede kan şekeri düşüklüğünde terleme olur. Ayrıyeten sonluluk, titreme, güçsüzlük, çok açlık, baş dönmesi, çarpıntı olabilir.Orta derece kan şekeri düşüklüğünde biraz daha önemli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Olaylara yoğunlaşamama, baş karışıklığı, sonluluk, ağlama, çabuk kızma üzere kişilik değişiklikleri ortaya çıkabilir. Kan şekeri ileri derecede düşerse şuur kaybı, inme, nöbet ve en berbat durum olan mevt üzere hadiselerle karşılaşılabilir” ikazında bulundu.

Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Kan şeker düşüklüğü, kan şeker yüksekliğinden daha tehlikeli bir duruma yol açabilir. Ciddi kan şeker düşüklüğü acil bir durumdur ve hızla tedavi edilmelidir” dedi.

Diyete dikkat edilmeli, uzun mühlet aç kalınmamalı

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken mevzulara da değinen Prof. Dr. Aytaç Atamer, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Diyabet hastaları öncelikle diyetlerine dikkat etmelidir. Uzun vadeli aç kalmamalı, bir defada çok fazla yemek yememelidir. Gerek insülin ve gerekse ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlarını düzgün ve hakikat kullanmalı, idman ihmal edilmemeli ve nizamlı yürüyüşler yapılmalıdır. Ayakların bakımına dikkat edilmeli, ortepik tabanlı ve sıkmayan ayakkabı ve çorap giyillmeli, ayaklarının bakımı, paklığı ihmal edilmemelidir. Diyabet hastalarının kendilerine yapacağı en kıymetli güzellik, sigara içmemek, içiyorsa bırakmak ve alkolden uzak durmalarıdır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu