Ekonomi

Londra’da bakır siparişlerinde rekor düşüş

Londra Metal Borsası (LME) depolarından çekilmek üzere ayrılan bakır stokları, endüstriyel kullanıcıların zayıf talebi nedeniyle rekor seviyedeki en düşük seviyesine geriledi.

LME’den alınan verilere göre, borsa depolarında tutulmayacak olan bakır varantları Çarşamba günü 225 tona gerileyerek 1997’den bu yana rekor seviyedeki en düşük seviyeye geriledi.

Asya depolarındaki stokların hızlı artmasıyla birlikte siparişlerin düşmesi, alıcıların yeni metal tedarikiyle ilgilenmediğini gösteriyor. Bakır, gelişmelerin ardından yüzde 1,1 geriledi.

Bu durum, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından Ocak ayında yaşanan ralli sonrası fiyatların ivme kaybettiğine ve bölgede fiziki metallere olan talebin zayıf kaldığına işaret ediyor.

Çin’den ihracat hacimleri normalin oldukça üzerinde

Yerel üretim tesislerinin yerel pazardaki zayıf son kullanıcı talebini telafi etmek için yabancı alıcılar aramasının ardından Çin’den bakır önemli ölçüde daha yüksek hacimlerde ihraç edildi.

Çin’in ithalatının Nisan ayında düşmesi talebin azaldığının bir işareti olarak ihracat büyümesi yavaşladı.

Marex Analisti Alastair Munro, “Çin talebinde bir geri dönüş olduğuna dair somut işaretler yok” dedi. “Gördüğünüz piyasa hareketlerinin çoğu risk azaltma ile ilgili” dedi.

Öte yandan yatırımcılar, Fed’in para politikası kararlarını etkileyecek kritik ABD enflasyon raporunu bekliyor. Swap piyasaları, ABD Merkez Bankası’nın metal fiyatlarına olumlu yansıyacak olan yıl sonunda faiz indirimine gideceğini fiyatlamaya devam ederken, geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü istihdam verileri ekonomideki fiyat baskılarının güçlü kaldığını gösterdi.

golkoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu