Teknoloji

MMU’ya sürpriz isim tezi… Tören için gün sayılıyor!

Türkiye’nin savunma teknolojisinde değerli bir rol oynayacak MMU için heyecanlı geri sayım başladı. 1 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan törende, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) için motor çalıştırma ve taksi testlerinin yapılacağı söylendi.

18 MART TÖRENİ ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek Roll Out töreninde MMU’nun motor çalıştırma ve taksi testleri yapılacak. Hazırlanan plana göre, savaş uçağının temel prototipinin ilk uçuşunun bir aksilik olmazsa bu yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre ilk uçuşun 2024’e kaydırılabileceği söylendi. Milli Muharip Uçak (MMU)’nun 18 Mart 2023’te tören düzenlemesi için planlar yapılmıştı ancak bu tören 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi nedeniyle ertelenmişti.

MMU 5 yılda tamamlandı ve Kasım 2022’de nihai montaj hattına girdi. MMU, adının geçtiği ilk andan itibaren yurt içinde ve yurt dışında birçok yerde gündem oldu.

HÜRJET VE ANKA İÇİN TAKVİMLER 1 MAYIS GÖSTERİSİ

Yeni Nesil Muharebe İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA-3, ilk uçuşu için gün sayıyor. TAI Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, savunma teknolojisinde yerini alması beklenen ANKA-3’ün ilk uçuşuna çok az kaldığını bildirdi.

HABERTÜRK canlı yayınına konuk olan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ANKA-3’ün ilk uçuşunu önümüzdeki günlerde yapacağını duyurdu. Bazı kaynaklara göre ANKA 3’ün uçuş tarihinin 1 Mayıs olduğu belirtiliyor. TAI Genel Müdürü Pro. Dr. Temel Kotil konuyla ilgili açıklama yaptı. “ANKA-3 önümüzdeki günlerde uçacak.”söz konusu.

2 Şubat’ta motor testlerinin yapıldığı Hürjet’in 1 Mayıs uçuş planının ortasında olduğu da söyleniyor.

İSMAİL DEMİR: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Türk savunma sanayisinden değerli katılımların yer alacağı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MMU ve ANKA-3’e isim vermesi konuşuluyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Erdoğan, T625 helikopterine ‘GÖKBEY’ adını vermişti. İsmail Demir, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda;

“MMU projenin adı, uçağa bir isim verilecek. Adlandırmada belirli işlemler vardır. Katkıda bulunanların isimlerini personelden topluyoruz. Cumhurbaşkanımız törenle adını açıklayacak” dedi.açıklamalarda bulundu.

MMU için öne sürülen isimlerden Tolga Özbek’in haberine göre… “Türk Yıldızı”olduğu söyleniyor.

KAYNAK: HABER7

haber-evren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu