Haber

Myanmar askeri yönetimi, genel af kapsamında 4 yabancı uyruklu mahkumu serbest bırakacak

Myanmar askeri idaresi, Ulusal Zafer Günü için ilan ettiği genel af kapsamında 4 yabancı asıllı mahkumun hür bırakılacağını duyurdu.

Devlete bağlı Myanmar Radyo ve Televizyon kurumuna nazaran, yabancı asıllı vatandaşların yanı sıra askeri idare, 5 bin 774 kişiyi özgür bırakacak.

Serbest bırakılacak yabancı mahkumların, Avustralyalı akademisyen Sean Turnell, Japon sinema imalcisi Toru Kubota, eski İngiliz diplomat Vicky Bowman ve Amerika vatandaşı Kyaw Htay Oo olduğu bildirildi.

Avustralya’da Macquarie Üniversitesi’nde çalışan Turnell, güvenlik güçleri tarafından ülkenin bilinmeyen bilgi ve göç maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmış ve 3 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Gazeteci Toru ise orduya karşı yapılan protestoyu görüntülediği gerekçesiyle tutuklanmış, palavra haber yaymanın yanı sıra dehşete neden olma ve devlet çalışanlarını kışkırtma kabahatlerinden 10 yıl mahpus cezası almıştı.

Toru, Myanmar’da ordu yönetimi ele geçirdiğinden beri tutuklanan beşinci yabancı gazeteciydi.

Tutuklanan ve cezalarını tamamladıktan sonra serbest bırakılan diğer yabancı gazeteciler ise ABD’li Nathan Maung ve Danny Fenster, Polonyalı Robert Bociaga ve Japon Yuki Kitazumi’ydi.

İngiltere’nin eski Myanmar büyükelçisi Bowman ise Myanmar asıllı eşi Htein Lin’le ağustosta tutuklanmıştı.

İkametinin bulunduğu Yangon şehri dışındaki bir adreste kalan Bowman, bu durumu yetkililere bildirmeyip yasaları çiğnemekle suçlanmıştı. Eşi Htein Lin de Bowman’a yardımcı olmakla itham edilmiş ve ikisi de bir yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Amerika vatandaşı Kyaw Htay Oo ise ülkesi Myanmar’a 2017’de dönmüştü. Eylül 2021’de terör suçlamaları ile itham edilen Kyaw Htay Oo, o zamandan beri hapisteydi.

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’de idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Askeri darbenin akabinde ülkede protestolar başlamış ve ordu protestoculara karşı orantısız güç kullanmıştı.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) nazaran, Myanmar ordusu darbesinin akabinde 16 bin 232 kişi siyasi ithamlarla gözaltına alındı.

AAPP’ye göre, tutuklananlardan 13 bin 15’i hala gözaltında ve en az 2 bin 465 kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu