Haber

Nijer Dışişleri Bakanı’nın Fransa’ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı bombalama izni verdiği iddiası

26 Temmuz’da Nijer’de iktidarı ele geçiren askeri cunta, Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massaoudou’nun Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı bombalamasına izin veren bir belgeyi imzaladığını ileri sürdü.

Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) sözcüsü Amadou Abdramane tarafından devlet televizyonunda okunan açıklamada, kendisini “geçici hükümet başkanı” ilan eden Dışişleri Bakanı Massaoudou’nun Fransa’ya ” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı bombaladı.

Açıklamada, “Fransa, (Muhammed) Bazum’u kurtarmak için bazı Nijeryalı yetkililerle görüştü. Geçici Hükümet Başkanı Massaoudou, Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na hava saldırısı düzenlemesine izin veren bir belgeyi imzaladı.” kelime kullanıldı.

Cunta tarafından okunan bir diğer açıklamada, bazı Batılı ülkelerin büyükelçiliklerinin dün ortaya çıkan darbecilerin üzerine biber gazı sıktığı iddia edildi. Açıklamada ülke adı belirtilmezken olay sonucunda 6 kişinin yaralandığı ileri sürüldü.

Darbeciler için bir hafta

ECOWAS, dün düzenlediği muhteşem tepede Başkan Bazum’u serbest bırakıp yeniden görevlendirmesi için Nijer’deki cuntaya bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini açıkladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun “gizlisi” olarak bilinen ve Abdourahmane olarak da bilinen Tchiani, yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu