Teknoloji

Öldürülen Çocukların Sesleri Yapay Zekayla Yeniden Oluşturularak Milletvekillerine Gönderiliyor: İşte Bu Nedenle “Hayat Kurtarıyor”

Sık sık silahlı saldırılarla gündeme gelen ABD’de çok sayıda çocuk okul baskınlarının kurbanı oluyor. Kişisel silahlanma konusunda daha sıkı kontroller isteyen aileler, artık The Shotline adlı uygulama aracılığıyla kaygılarını ölen çocuklarının sesiyle senatörlere aktarmaya çalışıyor. Yapay zekanın yarattığı sesler, senatörleri otomatik aramalar yoluyla silahlanmayı kontrol etmeye davet ediyor.

Genç yetişkinlerden 10 yaşındaki çocuklara kadar 6 mağdurun seslerinin yapay zeka ile yeniden oluşturulduğu bu sistemde, bireyler adres kodlarını girerek temsilcilerinin çağrılmasını sağlıyor. Projenin mimarları Manuel ve Patricia Oliver, 2018’deki saldırıdaVefat eden çocukları Joaquin’in sesiyle temsilcilere gönderilen mesajda, “Ailem seni aramak için burada olduğu için geri döndüm.” yapay zekayı kullanma sesimi yeniden oluşturdum. Benim gibi diğer mağdurlar da arayacak.” ifadeleri kullanılırken, bireysel silahlanmanın kontrol altına alınması talep ediliyor.

6 mağdurun sesiyle bildirim gönderilebilecek

Oliver çiftinin sesleri klonlanacak Onbir Laboratuvar Ses klonlama teknolojisini kullanır. Bir süre önce 80 milyon dolar yatırım alan ElevenLabs, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Biden’ın sesinin taklit edildiği bir karalama kampanyasıyla gündeme gelmişti. Orada da bazı kişiler kampanyayı ElevenLabs programlarını kullanarak yürüttü. Şirketin geliştirdiği yapay zeka, birkaç dakikalık ses kaydını kullanarak 12 dilde konuşma oluşturabiliyor.

Öte yandan bu çalışma bir etik tartışma Onu da yanında getirmişti. Yapay zeka tarafından oluşturulan sesleri kullanan otomatik çağrılar yasaklanmış olsa da ElevenLabs, izin ve haklara sahip olmaları durumunda insanların ölen akrabalarının sesini klonlamasına olanak tanıyor. Ailelerin çocuklarının söz hakkına sahip olup olmadığı tartışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu