Teknoloji

Oyun Sektöründe Yapay Zeka Kullanımı Yüksek Seviyede Geziyor

Unity şirketi tarafından yayınlanan rapora bakılırsa, oyun sektöründe yapay zeka kullanımı oldukça önemli seviyelere ulaşmış durumda. Detaylar haberimizde sizi bekliyor.


İlginizi Çekebilir: Xbox ile Inworld AI İş Birliği: Yapay Zeka Destekli Oyunlar Geliyor


Bildiğiniz gibi yapay zeka teknoloji son hızla gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün hayranlık uyandırıcı gelişmeler ile karşılaşıyoruz. Bu bağlamda, yavaş yavaş bazı sektörlerin yok olacak iken yeni sektörlerin doğmasına vesile olacağı söyleniyor. Yakın bir zaman önce ortaya çıkan bir rapora göre de oyun sektöründe yapay zeka kullanımı ciddi oranda yükselmiş durumda olduğu görülüyor.

Oyun Sektöründe Yapay Zeka Kullanımı % 62 Seviyesine Ulaşmış

Söylenene göre, stüdyoların % 62 kadarı yapay zekayı iyiden iyiye kullanıyor. Yapılan ankette de bu stüdyoların % 71 oranında geliştirme süreçlerini kısaltmak ve mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde satışa sunmak adına bu teknolojiye başvurdukları ortaya koyuyor.

Bir diğer önemli bilgi ise geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında, bizlere sunulacak olan dünyaların yaratılmasında ve iyileştirmelerde kullanılan yapay zeka araçları sayesinde verimlilik de hissedilir ölçüde artmış olması. Ayrıca ilk örnekleme aşamalarında da bu araçların elinden geçmesi ile başlangıç safhalarının daha kısa sürede geride bırakıldığına dair bilgiler de göze çarpıyor.

Ne var ki şimdilik yapay zeka teknolojisi, insan gücünün çalışma potansiyelini de geçemediği söyleniyor. Bundaki en büyük etken ise kullanmasının karmaşık ve zorlu gelmesi. Geliştirici stüdyolarda istenilen verimin tam olarak alınamaması, düşünülen karakter modellemelerinin ve tasarımların ortaya çıkamaması ile insan gücünün önemi şu koşullarda bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu