Haber

PNAS Dergisi’nde Yayınlanan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Çalışması

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı, öğretim üyesi Prof. Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü’nün (Stockholm-İsveç) dünyaca ünlü “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı. “Amerika Birleşik Devletleri Bilimleri” (PNAS) dergisinde yayınlandı.

Prof. Dr. Araslı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının analiz ve bulgularına ilişkin yayımlanan çalışmayla ilgili şunları söyledi: “KKKA virüsünün neden olduğu ve ölüme yol açabilen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, önemli bir bulaşıcı hastalıktır. Ülkemizde ilk kez 2002 yılında görülmüş ve bugüne kadar vaka sayısı artış göstermiştir.” Artmaya devam eden hastalığın yayılmasında Hyalomma türü keneler ve göçmen kuşlar önemli rol oynuyor. “Tedavi edilmeyen durumlarda ölüm oranı yüzde 50’lere kadar çıkabiliyorken, yoğun bakım koşullarında bu oran yüzde 4-5 civarında.”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tanısı alan hastalardan elde edilen bulguların analizine ilişkin Prof. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Servisi’nde hastalığın çeşitli dönemlerinde alınan kan üzerinde flow sitometri yöntemiyle bağışıklık sistemi hücre alt grupları ve genom üzerinde transkriptomik analiz yapılarak hangi genlerin aktive olduğu, hangilerinin baskılandığı belirlendi. “Bulgular, ana antiviral savunma sistemlerinin ve genlerin akut enfeksiyon sırasında aktive olduğunu gösterdi. Ayrıca glikoz, yağ ve amino asit metabolizmasıyla ilgili genlerin aktivasyonunda veya baskılanmasında değişiklikler olduğunu ve bunların enfeksiyon sonrası kronik yorgunluk sendromuna yol açabileceğini ortaya çıkardılar” dedi. . – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu