Haber

Rapor: İsrail’de 2021’de 3,5 Milyon İnsanı Beslemeye Yetecek Kadar Gıda İsraf Edildi

KUDÜS, 15 Kasım (Xinhua) — İsrail’de Pazartesi günü yayınlanan gıda israfına ilişkin ulusal bir rapor, ülkede 2021 yılında yaklaşık 21,3 milyar şekel (6,21 milyar ABD doları) değerinde 2,6 milyon ton gıdanın israf edildiğini ortaya koydu.

Çevre Koruma Bakanlığı ve İsrail merkezli gıda kurtarma kuruluşu Leket Israel’in desteklediği, muhasebe ve danışmanlık firması BDO Israel’in yazdığı rapor, israf edilen gıdanın, hacim olarak İsrail’in yıllık besin üretiminin yaklaşık yüzde 37’sine muadil olduğunu gösterdi.

Leket Israel, yaklaşık 9,5 milyon nüfuslu bir ülke için bunun, israf edilen ölçüyle bir yıl boyunca yaklaşık 3,5 milyon kişinin beslenebileceği manasına geldiğini kaydetti.

Rapora nazaran; besin kaybı ve israfının çevresel maliyeti, doğal kaynakların kaybı, kirletici gaz emisyonları ve atık arıtma da dahil olmak üzere geçen yıl 3,6 milyar şekele ulaştı. Bu ortada israf edilen besinin yaklaşık yüzde 42’si ya da 7,5 milyar şekel bedelindeki kısmı kurtarılabilir ve yenilebilir durumdaydı.

Gıda tasarrufunun ekonomik, toplumsal ve çevresel yararlarının ayrıntılandırıldığı raporda, bu türlü bir gayretin İsrail iktisadı için yılda 5 milyar şekel tasarruf sağlayabileceğine dikkat çekildi.

Raporda bu nedenle, 2030 yılına kadar besin israfını yüzde 50 oranında azaltmak için ulusal bir maksat belirlenmesi, vergi teşvikleri ve zarurî besin bağışları üzere siyaset araçları önerildi.

İsrail Etraf Muhafaza Bakanı Tamar Zandberg’in “Hükümet çapında bir hamleyle bu zorluğun üstesinden gelebiliriz” kelamları de aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu