Sağlık

Sosyal travmalar seçmen davranışını etkileyebilir

Oylama, mevcut seçenekler arasında seçim yapma, karar verme süreci olarak tanımlanır. Nöropolitika çalışmalarının seçmen davranışlarına odaklandığını belirten uzmanlar, duyguların karar verme sürecini etkileyen değerli bir faktör olduğundan bahsediyor. Öğretim Üyesi Merve Çebi, yapılan araştırmaların liberallerin yeniliğe ve belirsizliğe karşı daha duyarlı olduğunu, muhafazakarların ise daha yapılandırılmış ve kalıcı bilişsel özelliklere sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. Çebi, deprem ya da terör saldırısı gibi büyük toplumsal travmaların seçmen davranışlarına yansıdığını ve mevcut iktidara yaklaşma ya da uzaklaşma eğilimlerinin olduğuna dikkat çekti.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji (İngilizce) Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Merve Çebi, seçmen davranışını etkileyen faktörler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Oylama bir karar verme sürecidir.

Oylamanın bir tercih yani bir sonraki seçenekler arasında bir karar verme süreci olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Merve Çebi, “Oy kullanmak bir muhakeme sürecidir. Biz psikologlar, karar vermenin çok fazla katılımcı beyin aktivitesi gerektiren üst düzey ve karmaşık bir bilişsel işlev olduğunu biliyoruz. Potansiyel faydaları ve zararları hesaplamak, önceki kararın sonucunu ezberlemeyi ve karar verme stratejilerini bu sonuçlar doğrultusunda başarılı bir şekilde uyarlamayı gerektirir.” söz konusu.

İnsan davranışları duygularla ilgilidir.

Zihnin bir bilgisayar gibi çalışması ve elimizdeki verilerle tüm avantaj ve dezavantajları hesaplayan kusursuz bir işlem yapması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Merve Çebi, “Ancak insan davranışını duygulardan bağımsız düşünmek mümkün değil. . Bin yılı aşkın bir süredir düşünürler akıl ve duygunun birbirinden ayrı olduğunu ve etkili karar vermenin ancak rasyonel düşünce ile mümkün olduğunu belirtmiş olsalar da 18. yüzyıldan itibaren psikoloji ve nörobilimin gelişmesiyle birlikte duygular, yani duygular, yani , basitçe duygular, karar verme sürecini etkiler. Bunun önemli bir faktör olduğu anlaşılmaya başlandı.” dedi.

Nöropolitika çalışmaları seçmen davranışına odaklanır

Öğretim Üyesi Merve Çebi, siyaset sinirbilimi veya nöropolitika olarak tanımlanan alanın, siyaset hakkında nasıl karar verdiğimize dair anlayışımızı geliştirmek için beyin yapısı ve işlevi ile ilgili nörobilimsel yöntem ve teorilerin kullanımına odaklandığını söyledi.

“Bu alan, bireysel insan psikolojisi ile politik davranış arasındaki etkileşime odaklanan politik psikoloji ile yakından ilişkilidir. Politik sinirbilimde çalışan araştırmacılar, EEG MRI ve fMRI gibi sosyal ve bilişsel sinirbilimde yaygın olarak kullanılan metodolojik yaklaşımları kullanır. Seçmen davranışlarıyla ilgili çalışmaların birçoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde de yapılmıştır. Bu çalışmalarda çoğunlukla liberalleri muhafazakarlarla, yani muhafazakarlarla karşılaştırdılar. Muhafazakarların daha yapılandırılmış ve kalıcı bilişsel özelliklere sahip olduğu, liberallerin ise karar verirken yeniliğe ve belirsizliğe karşı daha duyarlı olduğu gösterilmiştir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, muhafazakarların karar verirken limbik sistemdeki sağ amigdalanın etkisi altında olduğunu ortaya çıkardı. Öte yandan, liberallerin karar alma süreçlerinde daha fazla bilgi, araştırma ve uzman görüşüne önem verdikleri belirtilmiştir. Liberaller risk alırken, sol insulanın önemli ölçüde aktif olduğu, muhafazakarların ise sağ amigdalada değerli aktivite gösterdiği ortaya çıktı.”

Amigdala kaygı merkezi olarak bilinir.

Nörogörüntüleme çalışmalarının mevcut hiyerarşik sosyal yapının, amigdaladaki daha büyük gri madde hacminin güçlendirilmesine bağlı olduğunu belirten Dr. toplumsal protestolar Amigdala yıllardır beynin kaygı merkezi olarak biliniyor. Hatta hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde eğer amigdala bölgesi zarar görürse korku koşullanmasının oluşamayacağı veya bu kısımdaki hücreler bir şekilde zarar görürse bireylerde kaygı duygusunun oluşmayacağı tespit edilmiştir. Elbette amigdalanın sadece korku ve öfke gibi duygularda harekete geçtiği söylenemez ancak bu duygulara tepki veren hücre paketleri amigdalada çok ağır kabul edilir. Mevcut fMRI çalışmaları, olumlu duygularda da amigdala aktivasyonunu gösteriyor.” söz konusu.

Liberaller bilişsel çatışmalarla daha kolay başa çıkar

Beynimizde bilişsel kontrol, duygu düzenleme, rahatsız edici durumlarla baş etme, kendini değerlendirme gibi işlevlerden sorumlu ön singulat korteks (ACC) adı verilen bir kortikal alan olduğuna dikkat çekilerek, bu kortikal alanda da bizim yapabileceğimiz bir kortikal alan vardır. ilkel diyoruz. Eğitmen Üye Merve Çebi, “Daha gelişmiş bir ACC, liberallerin belirsiz, yeni veya çelişkili bilgi veya durumlarla daha kolay başa çıkmalarını sağlar. Liberaller, amigdaladan gelen yüksek duyusal aktiviteyi düzenleyerek ve azaltarak bu bilişsel uyumsuzluğu da azaltan daha gelişmiş bir ACC’ye sahiptir. Tercih edilecek adayların yüzlerini görmek, beynimizdeki ödül ve motivasyon ağlarının en temel alanlarından biri olan ventral striatumda artan aktivasyon ile ilişkilendirilmiştir. Bu, tercih edilen adayları görmenin bir şekilde ödüllendirici olduğu anlamına geliyor.” terimleri kullandı.

Sosyal travmalar seçmen davranışını etkileyebilir

Deprem ya da terör saldırısı gibi büyük toplumsal travmaların bireylerde terör algısını işleyen beyin bölgelerini etkilediğine ve bu durumun seçmen davranışlarına yansıdığına dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Merve Çebi sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu davranış mevcut hükümete yaklaşma yönünde olabileceği gibi mevcut hükümetten uzaklaşma yönünde de gerçekleşebilir. Bireyler, kaygı duygularının sorumluluğunu hükümet dışındaki faktörlere atfederse, mevcut yönetime gerçek bir oy artışı olabilir. Travmayı mevcut yönetimle ilişkilendirirlerse bu sefer gerçek bir muhalefet kayması olabilir. Sonuç olarak tüm bu çalışmaların sonuçlarını değerlendirdiğimizde aslında şunu anlıyoruz ki siyasi karar alma süreçlerinde; duygu ve duygu işleme (amigdala, insula), çatışma çözme ve duyguyu bilişle bütünleştirme (insula, ön singulat korteks), üst düzey bilişsel işleme (prefrontal korteks) ve ödül işleme ile ilgili birçok bölgeyi içeren geniş bir beyin yelpazesi (ventral striatum). bir sinir ağı yan kuruluşuna sahiptir. Bu nedenle, politik davranışı daha uygun bir şekilde çözmek için, rasyonel niyetin yanı sıra duygusal ve motivasyonel süreçleri de dikkate almamız gerekiyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberderinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu