Haber

Suudi Arabistan ve BAE, petrol üretiminin artırılacağı yönündeki haberleri yalanladı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin petrol üretimini artıracağı istikametindeki tezlerin yanlışsız olmadığını bildirdi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere nazaran, Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, petrol üretiminin artırılması için OPEC+ üyeleriyle görüşüldüğü tarafındaki haberleri yalanladı.

OPEC+ toplantıları öncesinde alınacak kararların tartışılmadığını belirten Güç Bakanı, 2 milyon varillik günlük kesintinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.

Suudi Bakan ayrıyeten, arz talep istikrarını yine sağlamak gerekirse üretimin daha fazla azaltılabileceğini vurguladı.

BAE Güç ve Altyapı Bakanı Suheyl el-Mezrui de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, OPEC+ üyeleriyle üretimin artırılması istikametinde görüşmeler yürütülmediğini bildirdi.

Mezrui, OPEC+ kümesinin mevcut kararının 2023’e kadar geçerli olduğunu ve petrol piyasasını dengelemek için alınacak her karara bağlı olacaklarını ifade etti.

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesi, OPEC+ kümesi üyelerinin günlük petrol üretimini 500 bin varil artırılması tarafında görüşmeler yaptığını tez etmişti.

Ne olmuştu?

OPEC+ kümesinin güç ve petrol bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de ABD Lideri Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise ülkesinin ABD ile stratejik ilişkilere sahip olduğunu ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik sebeplerle alındığını ifade etmişti.

OPEC+ kararının siyasi olduğu ve Ukrayna- Rusya Savaşı’nda Rusya’ya takviye manasına geldiğine ait yorumlar yapılmış ve tenkitlerden en büyük hissesi örgütün önde gelen ortağı durumundaki Suudi Arabistan almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu