Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bütçe Tartışmaları Gergin Başladı. CHP’li Atila Sertel 12 Saatlik Toplantıda Kınama Gönderdi

TAMER ARDA ERSİN/ BERKAY VAROL/ MEHMET AKGÜN

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 bütçesinin tamamına ilişkin görüşmeler, milletvekillerinin zaman zaman üst üste yürüdüğü ve tansiyonun yükseldiği bir ortamda 12 saat sürdü. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un girişimiyle CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kullandığı bir söz nedeniyle ‘kınama’ cezasına çarptırıldı. CHP Grubu, izlenen prosedüre itiraz etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2021 yılı kesin hesabı ve 2023 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifinin tamamı 12 saat sürdü. Görüşmelerde zaman zaman gergin anlar yaşandı ve toplantıya çoğu zaman ortası verildi. 4. Oturumda AKP ile CHP’li milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, toplantı kapanmadan önce CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ile AKP’li milletvekilleri arasında geçen diyalog nedeniyle tutanakların inceleneceğinin belirtildiğini belirterek, gereğinin yapılmasını istedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, konuyu Sicil Müdürlüğü’ne incelettirdiğini ve ses kaydını dinlediğini belirterek, söz konusu ibarenin bulunduğu tutanağı küme başkan yardımcılarına dağıttı. Sertel’in kınanması için önergeyi Genel Kurul’a sunacağını söyledi.

ÖZKOÇ: ONU SÖYLEDİ. BARİZ. ÇOK AÇIK

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, “Bazen burada Tüzük’te yazmayan uygulamalar oluyor. Bu tür konularda Meclis Başkanvekilleri defalarca grup milletvekillerini geri çağırdılar. Ortada oturup karar verdik. Ne yapalım, Meclis’e geldik gereğini yaptık” diye konuştu. Yani burada konuşulan her şey yazılmıyor. Burada söylediklerini başka bir milletvekiline değil, kendisine söyledi. Kendi hakkında söyledi. Bu çok açık. Bu çok açık” dedi.

Özkoç, “Kendisi ile ilgili bir şeyler söyledi, ‘Bu açıklamanın muhatabı olarak beni görüyorsanız ben böyleyim’ dedi. Burada tutanaklarda da bu kadar yazıyor. Dakikaya bakın. Kendisi hakkında konuştu, değil. ‘Ben böyleysem…’ diyerek başka bir milletvekiline, işte rapor bu yüzden bugün burada oldu bitti ile karar alıp başka bir milletvekiline hakaret ediyormuş gibi bir karar alırsanız bu asla doğru olmaz. . Bunu reddediyoruz. Yarın oturup kendi aramızda tartışırız. Bugün arkaya gidelim” diye davette bulundu.

Milletvekili Başkanı Şentop ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekillerinin kendisini temsil ettiğini ve kendilerini değil kendi anlayışını yansıtacağını belirterek talebi kabul etmedi ve Genel Kurul’a Sertel’in kınanmasını teklif etti. . Sertel, AKP, MHP ve HDP milletvekillerinin oylarıyla kınandı.

Genel Heyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve yüksek yargı organlarının 2023 yılı bütçelerini görüşmek üzere bugün (6 Aralık Salı) saat 11:00’de toplantıya kapandı.

OKTAY, ŞENTOP VE AK Parti Milletvekillerinden ANMA FOTOĞRAFI

Genel Kurul’da toplantının kapanmasının ardından AKP’li milletvekilleri, Meclis Başkanı Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile hatıra fotoğrafı çektirdi. AKP’li milletvekilleri, “Tarihi bir fotoğraftı” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu