Ekonomi

Ukrayna’da yolsuzluk skandalı: “Zelensky hükümeti 400 milyon doları zimmete geçirdi”

Investing.com – Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, Kuzey Akım boru sınırlarına yönelik saldırının arkasında ABD hükümetinin olduğuna inanıyor. Hersh, Çarşamba günü Ukrayna’da yaklaşık 400 milyon dolarlık yardım ödemesinin zimmete geçirildiğini gösteren bir makale yayınladı. Hersh’e göre para çeşitli karanlık kanallarda kaybedildi.

Gazetecinin istihbarat kaynaklarından öğrendiğine göre, örneğin Ukrayna ordusunun hareketliliğini sağlamak için Rusya’dan mazot alınması gerekiyordu:

Ek olarak, Ukrayna yönetiminin dünya çapındaki özel silah tüccarlarıyla yalnızca rüşvet sözleşmeleri imzalayacak sahte şirketler kurma konusunda çok yaratıcı olduğu bildiriliyor.

Hersh’e göre CIA bu sorunun farkında ama Amerikan hükümeti bunu duymak istemiyor. Geçen yıl 400 milyon doların ortadan kaybolduğu, CIA analistlerinin varsayımı. Gerçekler muhtemelen o kadar açık ki, Ocak ayında CIA Direktörü William Burns konuyu Lider Zelenski ile şahsen görüştü.

Hersh ile görüşen ve görüşmeden doğrudan haberdar olan bir istihbarat yetkilisi, Burns’ün Lider Zelensky’ye Ukraynalı generallerin pastadan en büyük payı cumhurbaşkanlarının almasından rahatsız olduğunu söylediğini söyledi.

Burns, Zelenski’ye CIA’in yolsuzluğunu kanıtlayabileceği 35 general ve üst düzey hükümet yetkilisinden oluşan bir liste sundu. Buna karşılık Zelenski, görevden yalnızca 10 tanesini aldı.

Hersh ayrıca ABD hükümeti ile batı hizmetinin ortasında büyük bir çatlak olduğunu bildiriyor. Karmaşık durum, Kuzey Akım boru hatları havaya uçurulduğunda ortaya çıktı. Hersh’e göre bu, istihbarat servisinin karşı çıkmayı şiddetle tavsiye ettiği ABD Başkanı Biden’ın emriyle gerçekleşti.

Hersh’in istihbarat kaynağı, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan hakkında şunları söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu