Yaşam

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağıyla bu yıl 23’üncü kere düzenlenen Milletlerarası İzmir Kısa Sinema Şenliği bugün başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Fransız Kültür Merkezi ve Migros’un desteklediği Milletlerarası İzmir Kısa Sinema Şenliği bugün başlıyor. Özel seçkilerle 300’ün üzerinde sineması fiyatsız seyirciyle buluşturacak şenlik kapsamında atölye çalışmaları ve söyleşiler de yapılacak. Ulusal ve memleketler arası kısımlarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Mükafatları için yarışacak sinemalar, direktör Ömer Faruk Sorak başkanlığında pahalandırılacak. Altın Kedi Mükafatları ise 19 Kasım Cumartesi günü yapılacak ödül merasimiyle sahiplerini bulacak.

Özel sinema seçkileri
Sinema gösterimleri, ana salon Fransız Kültür Merkezi olmak üzere, Tarık Akan Gençlik Merkezi, Mavibahçe AVM, Karaca Sineması ve şenliğin online izleme platformunda fiyatsız olarak yapılacak. Ayrıyeten Alman Kültür Merkezi katkılarıyla ShortExport kısa sinemalar, Romanya Kültür Merkezi kısa sinema seçkisi sinemaseverlerle buluşacak. Türkiye ve dünya sinemasının örnekleri, gösterim programında panorama kısmında yer alıyor.

İzmir Sinema Works
Heyet Lideri Ömer Faruk Sorak, heyet üyeleri Ümmü Burhan, Saadet Işıl Aksoy, Zeynep Santıroğlu Sutherland söyleşi etkinlikleriyle İzmirli sevenleriyle bir ortaya gelecek. Ayrıyeten 17-19 Kasım tarihlerinde İzQ Girişimcilik Merkezi’nde düzenlenecek İzmir Sinema Works ile sürdürülebilir sinema imali atölyeleri ve üç kategoride proje sunum yarışı olacak. Sinemalı kameralar ile öğrencilerin süper8 formatı ile tanışmalarını sağlayacak eğitim ile İzmir’de sinema eğitimi veren üniversitelerden oluşan öğrenci kümeleri Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi’nde çok eğlenceli bir sinema imal eğitimi alacak.

“Sinema mekan sergisi”
İzmir’de yaşayan diorama sanatçısı Şimal Gürkan ve İzmir Kısa Film Festivali işbirliğinde hazırlanan ”Sinema ve Mekân” bahisli diorama standı 14-20 Kasım tarihlerinde gösterime açılacak. Stant, ikonik sinema karelerini diorama sanatıyla buluşturarak, hepimizin tanıdığı bildiği sahneleri sinema perdesinden çıkarıp ziyaretçileriyle buluşturacak.

Kısa sinemalar vizyona girecek
İzmir Kısa Sinema Festivali’nin Öteki Sinema ile yaptığı paydaşlık ile seçilen 6 kısa sinema sinema salonlarında vizyona girme bahtı bulacak. Bu yolla kısa sinemalara ilginin artması ve yurt dışı örneklerinde olduğu üzere yalnızca şenliklerde değil vizyonda da izleyici ile buluşması hedefleniyor. Bir hafta boyunca birçok sinemanın seyirci ile buluşacağı İzmir Kısa Sinema Şenliği programına şenliğin toplumsal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu