Haber

30 bin yıl sonra topun içinde kış uykusundaki sincap bulundu

2018’de Kanada, Yukon’da bulunan kürk yumağı Klondike altın sahalarındaki Hester Creek’te madenciler tarafından keşfedildi. Topun bir Arktik yer sincabı (Urocitellus parryii) olduğuna inanılıyor. Günümüz sincaplarına benzeyen bu ilaç günümüzde varlığını sürdürmekte ve mumyalanmış topun çıkarıldığı bölgede yaşamaktadır. Araştırmacılar sincaba bulunduğu bölge nedeniyle ‘Hester’ adını verdiler.

Yukon Beringia Yorumlama Merkezi (YBIC)temsilciler konu ile ilgili bir açıklama yaptı. “Bu küçük adamın birkaç bin yıl önce Yukon’da koştuğunu düşünmek inanılmaz”ve yakında müzede sergileneceğini duyurdu.

Araştırmacılar top şeklindeki sincabı ilk bulduklarında, ne olduğunu hemen anlayamadılar. Sincap analizine öncülük eden bir paleontolog olan Grant Zazula, CBC News’e verdiği demeçte. “Bu küçük elleri ve bu pençeleri, küçük bir kuyruğu ve ardından kulakları görmeden bir şey söyleyemezsin.”söz konusu.

Araştırmacılar ayrıca Hester öldüğünde büyük olasılıkla kış uykusunda olduğuna inanıyor.Yaşayan Arktik yer sincapları, genellikle yapraklı yuvalarla sıraladıkları yer altı inlerinde kış uykusuna yatmak için Hester gibi toplara dönüşürler.

Öte yandan, bilim adamları zarar görme korkusuyla sincabı topundan ayırmak istemediler, bu yüzden veteriner Dr. Jess Heath tarafından içeride ne kadar iyi korunduğunu daha iyi anlamak için röntgenleri çekildi.

sağlık, Kalsiyum zamanla dışarı sızdıkça, sincabın kemikleri muhtemelen bozulacaktır. iddia etti, bu muhtemelen topun kötü durumda olduğu anlamına geliyordu. Ancak sincabın iskeletinin X-ışını taramaları ‘mükemmel durumda’ve yaratığın yaşayan bir Arktik yer sincabına neredeyse aynı göründüğünü ortaya çıkardı.

Haziran 2022’de Klondike’de yaklaşık 30.000 yıl öncesine ait harika bir şekilde korunmuş bir yavru mamut bulundu. 2016 yılında aynı bölgede 57.000 yıllık mumyalanmış bir kurt yavrusu ortaya çıkarılmıştı.

malkaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu