Teknoloji

3,48 Milyar Yıllık, ‘Mars’tan Fırlamış Gibi Görünen’ Fosil

Avustralya’nın batısında, gezegenimizdeki ilk hayat izleriyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, bölgede yaptıkları bir çalışma kapsamında 3.48 milyar yıl öncesinden kaldıkları tespit edilen stromatolitler buldular. “Stromatolit” tabirini kabaca anlatmak gerekirse bu husus, fotosentez yapan mikroorganizmaların dışkılarıyla oluşan tabakaların kayalaşması olarak özetlenebilir. 

3.48 milyar yıl öncesine ilişkin bulguların Dünya’daki ilk yaşam belirtisi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Grönland’da, 3.7 milyar yıl öncesine ilişkin misal yapılar çoktan bulunmuş durumda. Ayrıyeten Kanada’da devam eden çalışmalar, 4.29 milyar yıl önce meydana gelmiş stromatolitler bulunmuş olabileceğini düşündürüyor. Avustralya’dan gelen haber, Dünya’daki en eski yaşam belirtilerinden bir tanesi olarak düşünülebilir.

3.48 milyar yıllık kayada yaşam izi nasıl bulundu?

3.48 milyar yıl öncesine dayandığı tespit edilen kayaçların organik madde içerip içermediği konusu tartışma yarattı. Bu tartışmaları sona erdirmek için Fransa’ya örnek götüren bilim insanları, yüksek çözünürlüklü 2 ve 3 boyutlu görüntüleme tekniklerinden faydalandılar. Yapılan çalışmanın sonucu açıktı. Bilim insanları, kayaçların kimi katmanlarında mikro organik unsur kalıntıları tespit etmişlerdi. Yani bu kayaçlar tabiat olaylarıyla değil, canlı organizmalar tarafından oluşturulmuştu.

Bu kayaçlar, Mars’taki yaşam arayışı için önemli bilgiler sağlayabilir!

Avustralya’daki bulgular, Mars’taki yaşam arayışı için önemli sonuçlar doğurabilir. Zira bilim insanları, bu kayaçların yüzeyinin demir oksit ile kaplandığını tespit ettiler. Fotoğrafta da görebileceğiniz paslı turuncu rengin nedeni de bu reaksiyondu. Uzmanlar, Mars ile stromatolitlerin renginin benzer olduğunu, son bulgular sayesinde Mars’taki çalışmalara yön verilebileceğini düşünüyorlar. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan bilim insanları “Buradaki bazı analizler, Mars’tan malzeme aldığımızda, yani yaklaşık on yıl sonra yapmak zorunda kalacağımız analizlerin bir deneme çalışması olarak düşünmelidir.” tabirlerini kullandılar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu