Haber

Balıkesir arkeoloji buluşmaları başladı

BALIKESİR (İGFA) – Kadim geçmişiyle her bir köşesinde geçmişin izlerini barındıran Balıkesir’in, arkeolojik hafriyatlarının konuşulduğu “Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları”nın 3’üncüsü, 17-19 Kasım günleri ortasında Büyükşehir Belediyesi’nin takviyeleriyle Balıkesir Kent Kurulu tarafından gerçekleştiriliyor. Birincisi Merkezde, ikincisi Edremit’te düzenlenen Arkeoloji Buluşmaları bu yıl “Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik” temasıyla Bandırma’da düzenleniyor. 3 gün sürecek sempozyumda; Balıkesir’de gerçekleştirilen hafriyatlar, kazılardan çıkan bulgular ve bu bulguların kente ve gündelik yaşama kazandırılmasıyla kentin kültürüne ve turizmine olan katkıları üzere birçok husus uzmanları tarafından ele alınıyor. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Abdullah Soykan, Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu’na katılanlara, katkılarından dolay teşekkür etti.

BANDIRMA EL BİRLİĞİYLE TANITILIYOR

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu’nun Bandırma’da gerçekleşmesinden büyük gurur duyduklarını belirten Bandırma Belediye Lideri Tolga Tosun “Bandırma; endüstrisi, limanı, üniversitesi olan ve 160 bin nüfusuyla 21 bin üniversite öğrencisine konut sahipliği yapan tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla ve hayvancılığıyla dopdolu bir kent. Balıkesir’in lokomotif kentlerinden bir tanesi. Lakin bu vakte kadar turizmi, tarihi ve kültürünü tanıtma manasında eksik kalmış bir yer. 2019 Mahallî Seçiminin akabinde Büyükşehir Belediye Liderimiz Yücel Yılmaz’ın önderliğinde Büyükşehir çatısı altında EMIIT Fuarı’na katıldık. Bandırma, o vakte kadar turizmi, tarihi ve kültürü açısından bu fuarlara daha evvel hiç katılmamış. Orada Bandırma’mızın kıymetlerini anlattık. Beşerler son kurşunun atıldığı kentin Bandırma olduğunu bilmiyorlarmış, Daskyleion Antik Kenti’ni, Kirazlı Manastırı’nı bilmiyorlarmış. Bandırma’nın tanıtımı için Büyükşehir Belediye Liderimiz bize kaynak sağladı, biz de üzerine koyarak profesyonel bir tanıtım sineması çektik; İDO’larda ve Türk Hava Yolları’nda gösteriliyor, çok hoş oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Edincik Mahallemizde; Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok hoş röleve ve onarım çalışmalarımız olacak.” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir; Balıkesir’in tüm ilçeleriyle bütün olarak çok hoş bir kent olduğunu söyledi. Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal da “İlmek ilmek işleyerek yapıları ve açığa çıkan malzemeleri kırmadan, dökmeden somut bir şekilde ortaya çıkarma gayreti gerçekten çok önem arz ediyor ve çok değerli bir çalışma. Bu konuda başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere Valimize ve emeği geçen tüm kurum ile kuruluşlara şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

“DEĞERLERİMİZİ BALIKESİR’İN FAYDASINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Balıkesir Kent Konseyi’ne teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz “Belediyecilikte 5 tane şiarımız var. İştirakçi Belediyecilik de bunlardan bir tanesi. Kentte söyleyecek kelamı olan herkesin fırsat bulması ve işlerini yapmasını söz ediyor. Bu manada Balıkesir’de bir birliktelik var. Siyasi görüşü ne olursa olsun, yaptığı işte uzman olan insanları bularak bir ortaya getirip, o pahası Balıkesir’in yararına dönüştürmek. Bunda epey başarılılar. Çok fazla ödül aldık. Bu sempozyum sürdürülebilirlikle alakalı. Arkeolojik çalışmlar sürdürülebilir olduğunda muvaffakiyete ulaşılıyor. Bu noktada; Valimizin ve üniversitedeki hocalarımızın tam takviyesini alıyoruz. Her geçen gün kamuoyunun da takviyesini alarak artı bir bedel olarak arkeolojik hafriyatları gündemde tutabiliriz. Balıkesir, Türkiye ve Dünya tarihi için kıymetli olan bu hafriyatlarda vazife alan ve sempozyuma takviye veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Mahallî yöneticiler olarak tam takviye veriyoruz. Kentimiz için hoş işler yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Programa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; Bandırma Belediye Lideri Tolga Tosun, Erdek Belediye Lideri Burhan Karışık, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir ve Bandırma Kent Kurulu üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu