Ekonomi

ASÜ, enerjisini güneşten alacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), elektrik gücü gereksinimini Güneş Güç Sistemi (GES) üzerinden karşılama hayaline adım adım ilerliyor. Güç idaresine dair yaptığı başarılı çalışmaları tabir eden olumlu bir etüt raporuna sahip olan ASÜ, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığının Dünya Bankası dayanaklı projesine müracaat yaptı. Süreç resmiyet kazandığında, rektörlük binasının çabucak karşısında yer alan otoparkın üzerine bir GES kurulması mümkün hale gelebilecek.

“90’lı yılların ortasında ülkede üretim sıfır düzeyindeydi”

ASÜ Güç Ünite Koordinatörlüğü Ünite Güç İdare Kurulu toplantısı, kurul üyelerinin iştiraki ile gerçekleştirildi. Burada konuşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, genelde güç idaresi ve verimliliği, özelde ise yerleşkeye kurulması için uzun bir müddettir çalışmalarını sürdürdükleri GES hakkında kıymetli açıklamalar yaptı. 1990’lı yılların ortasında -bir potansiyel olmasına rağmen- Türkiye’de güneş gücünün, rüzgar gücünün ve jeotermal gücün üretim manasında sıfır seviyesinde olduğunu lisana getiren Rektör Şahin, o devirde bir ders özelinde kurdukları ütopya üzerinden süreci kıymetlendirdi.

“25 yıl önceki ütopyamız bugün gerçeğe dönüşüyor”

Ankara’da temsili iki mahalle belirlediklerini ve şehircilikle ilgili farklı disiplinlerden öğrencilerle birlikte bu bölgeyi peyzaj, trafik, binalar, güç sistemleri üzere ayrıntılar üzerinden kurguladıklarını belirten Şahin, “Mahallelerin enerji ihtiyaçları güneşte karşılanıyordu, atıklar tamamen kullanılıyordu, evsel atıkları kullanan hayvanlar yetiştiriliyordu ve dijital bir mekanizma ile tüm sistem denetleniyordu Böyle bir ütopyadan bugünlere gelmek oldukça heyecan verici. Bu ütopyanın üzerinden 25-26 yıl geçti. Hayat bizi daha sonra ASÜ’ye, Aksaray’a getirdi ve biz bugün GES’le alakalı son derece önemli bir noktaya doğru ilerliyoruz” dedi.

“Ödevlerimizi yaptık ve olumlu bir etüt raporu aldık”

3 yıl boyunca yerleşke içine bir GES kurmaya çalıştıklarını, çeşitli görüşmeler yaptıklarını lakin bu bahisteki teşebbüslerinin -çeşitli gerekçelerle- bekledikleri karşılığı görmediğini anlatan Prof. Şahin, “Daha sonra ‘Yenilenebilir Enerji Destekleme Programı’ (YEVDES) karşımıza çıktı. Biz bu programa başvuruda bulunduk, gerekli ödevlerimizi yerine getirdik ve olumlu bir etüt raporu aldık. Bu sürecin ardından bize, rektörlük binamızın karşısındaki otoparkın üzerine bir GES kurulabileceği belirtildi. Fakat bu çalışmanın daha evvel yapılmış hukuki bir ihale örneği olmadığı için yine bir bekleme sürecine girmek durumunda kaldık” dedi.

ASÜ, elektrik gücü muhtaçlığını GES’le karşılayabilecek

Süreci nasıl ilerleteceklerini düşündükleri bir etapta Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile temasa geçtiklerini ve Bakanlığın Dünya Bankası takviyeli projesine müracaatta bulunduklarını söyleyen Rektör Şahin, “Bu başvuru süreci olumlu şekilde sonuçlanırsa Bakanlık yetkilileri sistemi kurabilecek. Bu, bizim işlerimizi çok ciddi anlamda kolaylaştırdı. Şu anda sürecin Bakanlık nezdinde ilerlemesini bekliyoruz. İnşallah kısa bir süre içinde ASÜ, GES ile enerji ihtiyacını karşılayabilir bir noktaya gelecek. Biz, buna katkı vermiş olmaktan çok mutluyuz” dedi. GES’in kurulma kademesine gelmesinin çok pahalı olduğunu lakin tek başına tüm güç verimliliği sürecini karşılamaya kâfi olmadığını da lisana getiren ASÜ Rektörü, ferdi çabaların kıymetine dikkat çekerek herkesin tasarruf önlemlerine olabildiğince riayet etmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Düzenlenen toplantı, Ünite Güç İdare Komitesi üyelerinin sorularının yanıtlanmasıyla tamamlandı. – AKSARAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu