Yaşam

Kuzey Işıkları Bu Kış Türkiye Dahil Pek Çok Avrupa Ülkesinde Görülebilecek

Bilim insanları, kuzey ışıkları olarak bilinen ‘aurora borealis’ doğal fenomeninin bu kış daha çok görüleceğini düşünüyor. Bu etkileyici görsel şöleni Türkiye dahil birçok Avrupa ülkesinden izlemek mümkün olacak. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Norveçli bilim insanları, “aurora borealis” olarak da bilinen Kuzey Işıklarının bu yıl kış aylarında daha sık görüleceğini öngörüyor.

Bu muhteşem görsel şölene hafta sonu boyunca Almanya, İtalya, İngiltere ve Türkiye gibi Kuzey Yarımküre’nin birçok yerinden tanık olundu.

Bunun nedeni Güneş’in 11 yıllık bir faaliyet döngüsüne sahip olmasıdır.

Bu döngülerin düşük aktivite dönemine “solar minimum” adı verilirken, bu aşamayı en son 2019 yılında gözlemledik.

Öte yandan döngünün en yüksek aktivite dönemi olan “solar maksimum” sırasında güneş lekelerinde artış oluyor ve güneş patlamaları daha sık yaşanıyor.

Bilim insanları, Güneş’in 2024 yılının Ocak ve Ekim ayları arasında bu döngünün zirvesine ulaşacağını ve bu nedenle kuzey ışıklarının kutuplarda ve Avrupa’nın güneyinde daha sık görüleceğini öngörüyor.

Norveç Arktik Üniversitesi’nden Tromso Jeofizik Gözlemevi’nde araştırmacı olan Njal Gulbrandsen, son yirmi yılda en fazla aurora aktivitesini beklediklerini belirtiyor.

Auroralar, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanına çarpmasıyla meydana gelir.

Kuzey Işıklarının en iyi gözlemlenebildiği yerler Norveç, Finlandiya, İsveç’in kuzeyi, İzlanda, Rusya’nın bazı bölgeleri, ABD ve Kanada’nın kuzeyi ve Grönland’ın güneyidir.

Ancak bu olaya, Güneş’in “solar maksimum” döneminde aurora ovalinin genişlemesi sayesinde Avrupa’nın birçok yerinden tanık olunabilir.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

ihsaniyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu