Haber

Suudi Arabistan, Süper Kupa’dan sonra Türkiye Kupası’nı istiyor: 10 Yıl Boyunca 100 Milyon Euro!

Fanatik Gazetesi’nden Umut Eken’in haberine göre; Muhteşem Kupa’ya ev sahipliği yapacak Suudi Arabistan Futbol Federasyonu, TFF’ye tarihi bir teklifte daha bulundu.

Anlaşma kabul edilirse Suudilerin 10 yılda aktaracağı kaynak tam 100 milyon Euro!

İşte anlaşmanın kalem kalem detayları…

Kaynak:https://www.fanatik.com.tr/futbol/suu…

Türk futbol tarihinin en değerli teklifi Suudi Arabistan Futbol Federasyonu’ndan geldi. 30 Aralık’ta Galatasaray-Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa’ya ev sahipliği yapacak olan Suudi Arabistan Futbol Federasyonu, reddedilemeyecek yeni bir teklifle TFF’nin kapısını çaldı.

Projenin hayata geçmesi halinde 4 Büyük dışındaki kulüplerin de büyük mali kaynak sağlayacağı olası anlaşmanın detayları şöyle:

Süper Kupa, 2033-2034 dönemi dahil olmak üzere Riyad ve Cidde’de oynanacak. Ziraat Türkiye Kupası’na Suudi Arabistan da ev sahipliği yapacak. Buradaki detay kupa formatının değişeceğidir. Suudilerin talebi, halen eleme usulü oynanan müsabakanın son aşamasının final four formatına dönüştürülmesi. Son 4 kulübün 3 gün boyunca Suudi Arabistan’da maç oynaması talep ediliyor. İlk gün maçlarının kaybedenleri 2 gün sonra üçüncülük maçına çıkacak. Kazananlar finale yükselecek.

En önemli detay ise 4 büyük dışındaki kulüplerin de ciddi gelir elde edecek olması.

Tüm masraflar Suudi Arabistan tarafından karşılanacak. Kulüplerin kazandığı fiyatlar kasaya kâr olarak girecek. Anadolu kulüpleri maddi kazancın yanı sıra oyuncularını sergileme imkanına da sahip olacak. UEFA etkinliklerine katılamayan Anadolu kulüpleri, Riyad veya Cidde’de düzenlenmesi planlanan etkinliklerde oyuncularını pazarlama imkanına sahip olacak. Dizinin başta Arap bölgesi olmak üzere birçok ülkede canlı yayınlanacak olması kulüplerin yayın gelirlerinin ve pazarlama faaliyetlerinin artması için ek bir fırsat sağlayacak. Tarihlerin UEFA takvimiyle örtüşmeyecek olması dünyanın dikkatini Suudi Arabistan’a çevirecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, Suudilerin teklifine henüz net bir yanıt vermedi. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sadece kendi dönemini kapsayan sözleşmelere imza atması prensip kararına sahip.

Masadaki ilk formül 4+6 yıllık sözleşme imzalamak. 4 yıl sonra yeni TFF yönetimi ve kulüplere sözleşmeyi sürdürme veya sözleşmeyi feshetme seçeneği sunulacak. Mehmet Büyükekşi ve ekibi bu öneriyi Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı’na götürmeyi planlıyor. Olası kazanımları ve taslak teklifi kulüplere açıklayacak olan TFF yönetimi, birlikten ortak karar alınması durumunda Suudi Arabistan’ın teklifine resmi olarak yanıt verecek.

İşte teklifin finansal detayları…

Türk futbol tarihinin en kapsamlı anlaşmalarından biri olması beklenen sözleşme tam 88 sayfadan oluşuyor. TFF avukatları ve Suudi Arabistan Federasyonu avukatları taslak üzerinde çalışıyor.

Masada yaklaşık 100 milyon euroluk bir ödül var. Kaynağın yüzde 50’si Harika Kupası’na, yüzde 50’si ise Türkiye Kupası’na ayrılacak. Katılımcılara verilecek ödül miktarı yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

Türkiye Kupası’nda final dörtlü gerçekleşirse 5 milyon Euro’luk ödül havuzu oluşacak. Sıralamaya göre 4 takım bulunuyor; 2 milyon, 1,5 milyon, 900 bin Euro ve 600 bin Euro’luk ödüller verilecek.

4. sırayı alan takım bile bugünkü kurla kasasına yaklaşık 18 milyon TL koyacak. Cari dönemde ligde katılım hakkı payı 38 milyon 30 bin TL! Orta kademe personelin toplam geliri 60-70 milyon TL.

Her iki kulübe de Süper Kupa’da 2,2 milyon Euro’luk ‘katılım payı’ garanti edildi. Kazanana 600 bin Euro ek başarı ödülü verilecek. Kupayı kaldıran 84 milyon TL, kaybeden ise 66 milyon TL kazanacak.

bayramichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu