Ekonomi

VİOP güne yüzde 0,1 artışla başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,1 artışla güne 5.216,25 puandan başladı.

Açılış seansında Haziran vadeli kontrat bir önceki seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 5.216,25 seviyesinden işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1 üzerinde 5.210,50 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 5.213,50 puana ulaştı.

Belirsizlik risk algısını artırdı

Analistler, ABD’deki borç limiti krizine ilişkin artan endişelerle küresel borsaların olumsuz bir seyir izlediğini belirtti.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi temsilciler arasındaki borç limiti görüşmeleri henüz anlaşmayla sonuçlanmazken, iki tarafın şimdilik başka görüşme planlamadığı yönündeki açıklamalar risk algısını artırdı.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, 1 Haziran’a kadar anlaşmaya varabileceklerine inandığını belirtti.

Analistler bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel sektör inanç endeksi, yurt dışında Almanya Ifo iş güven endeksi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması ile Fed toplantı tutanaklarının teknik olarak takip edileceğini belirtti. endeks sözleşmesine uyulacaktır. 5.250 ve 5.300 seviyelerinin direnç konumunda, 5.150 ve 5100 noktalarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu