Haber

BM İnsan Hakları Konseyi Gazze saldırılarını gündemine almadı

Çek Cumhuriyeti’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu 2023 Dönemi Lideri Büyükelçi Vaclav Balek, gündemin Cumhurbaşkanı tarafından değil üye ülkeler tarafından belirlendiğini belirterek, Gazze’nin Konu bugüne kadar gündeme gelmediği için ele alınıp tartışılamamıştır.

İnsan hakları konularının tartışıldığı Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi’nde, İsrail’in Filistin’e yönelik yaklaşık bir aydır devam eden baskınları konusunun resmi olarak gündeme getirilmediği ortaya çıktı.

Çek Cumhuriyeti’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi ve Konseyin 2023 Dönemi Lideri Büyükelçi Balek, BM İnsan Hakları Konseyi’nin geçen yılki genel çalışmalarını ve Güney Amerika ve Afrika bölgelerindeki 2024 planlarını anlattı. New York ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeminin en sıcak konusu olan Gazze ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Konseyin 13 Ekim’deki son toplantısının kapanış oturumunda Ortadoğu’daki durumun ele alındığını belirten Balek, o tarihten bu yana komşu bölgedeki gelişmeleri ve BM Genel Kurulu ile Güvenlik Konseyi’ni izlemeye devam ettiklerini söylemekle yetindi.

Gazetecilerin ısrarla Gazze hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine Balek, Konsey Başkanı olarak toplantıda bulunduğunu ve görevinin konseyin görüşlerini aktarmak olduğunu belirtti.

Gazetecilerin Gazze’deki gelişmelere ilişkin Konseyin görüşünün ne olduğu sorulduğunda Balek, “Size anlatmaya çalıştığım şu ki, İnsan Hakları Konseyi bu özel duruma ilişkin tutumunu henüz belirlemedi. O yüzden bunu açıklayamıyorum. senin pozisyonun.” dedi.

Gazetecilerin Gazze’nin henüz Konsey’de gündeme getirilmediği yönündeki eleştirilerine ilişkin Balek, gündemin Cumhurbaşkanı tarafından değil üye ülkeler tarafından belirlendiğini söyledi. Balek, Gazze meselesinin henüz gündeme gelmemesi nedeniyle görüşülmediğini ve karara varılmadığını savundu.

BM İnsan Hakları Konseyi

BM İnsan Hakları Kurulu 2006 yılında kuruldu. BM’ye üye ülkeler, BM Genel Kurulu tarafından 3 yıllık bir süre için İnsan Hakları Konseyi’ne seçiliyor. Türkiye ise Kurul’da “gözlemci ülke” statüsünde bulunuyor.

İnsan hakları konularını görüşmek üzere yılda üç kez toplanan Kurul’un oturumlarında karar taslakları da görüşülerek kabul ediliyor. Ancak BM İnsan Hakları Kurulu’nun kararları “tavsiye” niteliğinde olup, kararların hukuken bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

47 üyesi bulunan Kurul, insan hakları sicili zayıf olan ülkelerin periyodik olarak üye olarak seçilmesi nedeniyle hem BM üyesi ülkeler hem de sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu