Haber

Türkiye’nin dört bir yanından bu köye akın ediyorlar, boş ev kalmadı

Türkiye’nin dört bir yanından bu köye akın ediyorlar, boş ev kalmadı

EDİRNE – Türkiye’nin Bulgaristan hududunda yer alan ve etrafı ormanlarla çevrili olan Edirne’nin Ömeroba köyüne, temiz havası nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından göç eden olunca köyde boş mesken kalmadı. Çoğunlukla emekli olanların soluğu aldığı köye göç edenler, köy hayatını tercih ediyor.

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Ömeroba, son yıllarda göç veren değil göç alan köy oldu. Bulgaristan sınırında yer alan ve Balkan köyü olarak bilinen Ömeroba köyüne temiz havası nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından onlarca aile göç etti. Etrafı ormanlık alanlarla çevrili olan yüksek rakıma sahip olan Ömeroba köyüne göç edenlerin çoğunluğunu emekli vatandaşlar oluşturuyor. İstanbul başta olmak üzere birçok vilayetten Ömeroba köyüne göç eden vatandaşlar, köy hayatını tercih ediyor. Ormanlık alanda yer aldığı için pak havanın kendilerine sıhhat ve huzur getirdiği için köye göç ettiklerini anlatan vatandaşlar, ayrıyeten tarım ve hayvancılığa yöneldiklerini de vurguladı. Pandemiyle birlikte köye çok fazla göçün yaşandığını anlatan köy halkı, köyde boş mesken kalmadığını söyledi.

Köy halkından İstek Gülşen, köye Türkiye’nin her yerinden köye göç olduğunu söyledi. Köy halkından Sami Irmak, köyde her yerinden yeşillik olduğunu belirtti. Köyün havasının çok pak olduğunu anlatan Irmak, köye göç edenlerin konut aldığını akabinde çiftçilik ve hayvancılık yaptığını söyledi. Köyde boş yerin kalmadığını söyleyen köy halkından Zülküf Silahşör, “Köyde yaşayanların hepsinin sağlığı yerinde bunun da başlıca nedenlerinden biri temiz hava ve bol oksijen olması.”dedi. Köy halkından Hüseyin Yörük, köyün sakin ve sessiz olduğunu söyledi. Köy halkından Rahmi Irmak, “göç eden vatandaşlar köyümüzden ev alıyorlar, arazi alıyorlar. Çiftçilik ve hayvancılık yapıyorlar.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu